Wydarzenia

Ostatnio podczas sesji Sejmiku Śląskiego radni przyznali 800 tysięcy złotych dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w roku 2017 przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Nie ma wśród nich ani jednego zabytku z naszego terenu. 

Celem dotacji przyznanej przez Sejmik Śląski jest wspieranie działań właścicieli lub posiadaczy zabytków w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. W tym roku na liście znalazło się 25 projektów. Ciekawym wydaje się fakt, że wśród nich nie ma ani jednego zabytku z naszego powiatu. Czy więc nasze zabytki znajdują się w bardzo dobrym stanie? Decyzja radnych może dziwić, zwłaszcza, że co roku organizowana jest w naszym mieście kwesta na rzecz ratowania zabytków. W gminach naszego powiatu również znajduje się wiele miejsc godnych uwagi, które wymagają konserwacji. 

Najwyższą dotację w kwocie 200 tysięcy złotych otrzymała Rzymskokatolicka Parafia Katedralna Chrystusa Króla w Katowicach na remont konserwatorski fragmentu elewacji północnej, wschodniej, południowej i zachodniej.