Wydarzenia

W naszym cyklu „Szpilki na Grojcu” były już poruszane tematy związane z modą, ubiorem, paznokciami. W związku z tym, że mamy półmetek wakacji, podejdziemy do mody trochę mniej poważnie. Przedstawimy Wam kilka ciekawych, czasem śmiesznych ciekawostek, związanych z ubiorem.

Kiedyś była tak moda, że mężczyźni nosili długie płaszcze bez rękawów zwane kołdrami. Niedługo potem odkryli, że tymi płaszczami można świetnie okryć się w nocy, dlatego też wychodząc z domu, często zostawiali je na łóżku. Współcześnie możemy stwierdzić, że przykrywamy się płaszczami.

Parasolka dawniej służyła do ochrony przed słońcem, bowiem słowo „sol” znaczy słońce. Używały jej najczęściej kobiety, żeby uchronić swoją porcelanową cerę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dziś niektórym kobietom przydałoby się nosić takie parasolki...

Słowo "majtki" pojawiło się w Polsce w XIX wieku. Oznaczało spodnie marynarskie, a wzięło się od „majtka”.  W roku 1877 kobiety po raz pierwszy założyły na siebie majtki, była to koszula połączona z majtkami. Badacze wspominają, że niedługo po tym wydarzeniu pojawili się ginekolodzy, by pomóc kobietom w ich nowych problemach. Do tamtej pory kobiety zmieniały tylko halki. Jaki z tego wniosek drogie Panie?

Czy wiecie co to są ceregiele? Jest nawet takie staropolskie powiedzenie „robić ceregiele”. Niektórzy uważają, że ceregiele to bardzo drogie, małe ozdoby strojów kobiecych. Dlaczego większość z nas nie pamięta lub nie wie co to są ceregiele? Przypuszcza się, że mężczyźni bardzo skutecznie robili wszystko, by kolejne damskie pokolenia nie posiadły tej wiedzy.

Guziki na rękawach marynarek żołnierzy kazał naszyć sam Napoléon Bonaparte, by wojacy na polu bitwy nie wycierali nosa w rękawy.

Krzaczaste brwi u kobiet były w czasach renesansu bardzo wstydliwe, dlatego też kobiety goliły brwi całkiem na łyso. Jeśli nie wierzycie popatrzcie na obraz Mona Lisy.

 Burmistrz Nowego Jorku Fiorello Henry La Guardie wymyślił stringi dla kobiet.  A wszystko to dlatego, że był oburzony występem tancerek bez bielizny, dlatego kazał uszyć majtki nie przeszkadzające w akrobacjach.

Oto ciekawostki modowe trochę mniej poważnie. Która z nich Was najbardziej zaskoczyła? A może sami znacie jakieś ciekawe? Podzielcie się nimi z resztą czytelników.

Autor: Sookie

Bibliografia:

http://www.kimono.pl/Czy-wiesz-ze-czyli-10-modowych-faktow-historycznych-ktore-zmienia-Wasze-spojrzenie-na-stringi-ciaze-czy-krotkie-wlosy-a1370

http://www.savoir-vivre.com.pl/?historia-mody-mniej-powaznie,130

http://www.ceneo.pl

http://lula.pl