Wydarzenia

Wczoraj 02.08.2016r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta, była ona podzielona na kilka etapów.

Podsumowania
W pierwszej części omówiono wydarzenia minionych dni i podjęte działania ułatwiające poruszanie się niepełnosprawnym i wózkom. Podsumowano zakończenie światowych Dni Młodzieży, ich organizację i wydarzenia z nimi związane.

Kwaśnica
Następnie skupiono uwagę na „Światowym Festiwalu Kwaśnicy’’, który odbędzie się
w Żywcu 19 - 21 sierpnia na terenie Amfiteatru pod Grojcem. Nowością w tym roku będzie rywalizacja sześciu wójtów z powiatu Żywieckiego są to: Wójt Węgierskiej Górki - Piotr Tyrlik, Wójt Ślemienia - Jarosław Krzak, Wójt Łękawicy - Tadeusz Tomiczek, Wójt Świnnej - Henryk Jurasz, Wójt Gilowic - Leszek Frasunek, Wójt Czernichowa - Adam Kos. Konkurs prowadził będzie uczestnik V edycji Top Chef - Mateusz Kręcina. W skład jury wejdą: Mateusz Kręcina (Top Chef), Barbara Czul (Organizator), Antoni Szlagor (Burmistrz), Andrzej Kalata (Starosta), Marian Knapek(Nadleśniczy Węgierska Górka), Małgorzata Bednarczyk (Dyrektor Sanepidu), Żaneta Stawowy (Firma Hundai), Anna Rejman (Firma Eveline), Ewa Dusza (Stocznia na Zaporze), Krzysztof Skiba (Zespół Big Cyc). Przewidziano nagrody dla miejsc 1-6. Generalnym sponsorem jest Grupa Żywiec S.A, a patronami Ministerstwo Rozwoju Wsi - minister Krzysztof Jurgiel, UM Żywca - burmistrz Antoni Szlagor, Starostwo Powiatowe Żywiec - starosta Andrzej Kalata oraz MCK w Żywcu - dyrektor Marek Regel.
W tym roku planuje się ugotowanie 4000 litrów kwaśnicy, którą będzie można skosztować w godzinach od 13:00 do 18:00. Kwaśnica w 2006 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa śląskiego, od 2016r. czynione są starania o patent, chroniona jest marka oraz jakość żywieckiej kwaśnicy. Specyfika tej zupy polega na stosowaniu przepisu, który znajduje się w Muzeum Żywieckim. Gotowanie odbywać się będzie przez 3 dni. Każdy może się przyglądać kolejnym etapom jej gotowania. Garnek będzie miał 3 m. średnicy i wysokość 2m. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie smaków pochodzących z naszego regionu. Napełnianie naszego garnka źródlaną wodą oraz wzniecenie pod nim ognia nastąpi w piątek 19 sierpnia, zaraz po rozpoczęciu Festiwalu. W sobotę będzie on napełniany mięsem dostarczonym przez firmę p. Wojciecha Dobija o godzinie 14:00, a o godzinie 15:00 rozpocznie się konkurs kulinarny prowadzony przez Mateusza Kręcinę. W niedzielę 21 sierpnia o godzinie 13: 00 nastąpi uroczysty Finał Gotowania Zupy.
Festiwal Kwaśnicy to również bogata część artystyczna, w tym czasie 45 - lecie celebrować będzie zespół 2 Plus 1, 35 - lecie Lady Pank. Wśród artystycznych atrakcji posłuchamy m.in. występu zespołów: TWISTER, ADRO, ENEJ, JESIKA, 2 PLUS 1, zespołów góralskich, zespołu ABC, LADY PANK.
Pokaz mody
Odbędą się również pokazy mody: Adrianno Damanii, Vipowski pokaz mody i pokaz mody sukni ślubnych.
Taniec
Dla lubiących taniec: Taneczna noc z Pomarańczą, zabawa z DJ MAX KOLANKO, latynoski wieczór z POMARAŃCZĄ, POMARAŃCZOWA ZABAWA.
Zabawa i konkursy
Odbędzie się również szereg konkursów, zawodów np. zawody skuterów wodnych.

Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Organizacja TKB

Kolejnym punktem dyskusji były przygotowania do 53 Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Podkreślono, że dzięki współpracy wielu ośrodków ta impreza odnosiła i odnosi sukcesy. TKB odbywa się równolegle: w Wiśle w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, w Szczyrku w amfiteatrze Skalite, w Makowie Podhalańskim na estradzie Makowianka, w Oświęcimiu na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury, w Jabłonkowie na Zaolziu - Republika Czeska, w Ujsołach na estradzie Ujsoły, w Istebnej na estradzie Pod Skocznią, w Bielsku-Białej w galerii Sfera, w Żywcu w amfiteatrze Pod Grójcem. TKB organizowany jest wspólnie z 2 miejscowościami w województwie małopolskim. Każda z wyżej wymienionych scen jest ważna.

Tydzień Kultury Beskidzkiej i artyści

W Żywcu Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się 5 sierpnia o godzinie 18:00 koncertem jubileuszowym z okazji 45-lecia zespołu Ziemia Żywiecka. Wystąpi około 4 000 wykonawców skupionych w 95 zespołach Pieśni i Tańca w tym 17 zespołów zagranicznych z trzech kontynentów: Europy, Afryki i Ameryki Północnej. W programie również Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Do Festiwalu Górali Polskich w Żywcu zgłosiły się 23 zespoły: z Nowosądecczyzny, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Orawy i Podhala. Natomiast w międzynarodowych spotkaniach folklorystycznych w Żywcu wystąpi 18 zespołów z 16 krajów w tym trzy polskie. Oprócz w/w odbędą się liczne imprezy towarzyszące jak np. korowody uliczne zespołów, wystawy, kiermasze.

Problemy
Sytuacja międzynarodowa, problemy w pracy jak i osobiste wpłynęły na odwołanie przez parę grup swoich występów. Organizatorzy poszczególnych scen poinformowali o tegorocznych nowościach jak i problemach jakie wystąpiły na etapie organizacji i tak:
Wisła -Tradycyjne otwarcie 6 sierpnia o godzinie 17 :00 w planuje się uczestnictwo mieszkańców w strojach ludowych, odśpiewany zostanie hymn beskidzkich górali: „Szumi jawor, szumi” przewidziany jest korowód wspólnie z gośćmi z Francji, jarmark rękodzieła ludowego, a po imprezach potańcówka.
Istebna - Świętuje 6 i 7 sierpnia czyli „krótko, ale dobrze’’. W obsadzie zespołów zagranicznych niestety zabraknie zespół z Egiptu. Przewidziano stoiska z twórcami ludowymi, kiermasze, a w niedzielę korowód. Nowością jest, to że po raz pierwszy w Istebnej będzie Wesołe Miasteczko.
Ujsoły – 13 i 14 sierpnia zaczyna się TKB o godzinie 16:00 występami zespołów rodzimych i zagranicznych. Przewidziano kiermasze i gastronomie. Punktem kulminacyjnym o godzinie 22:00 jest paleniu Hudy. To bardzo wysokie ognisko około 30 m, ułożone z suszu, który jest wplatany między 4 narzędziami, na samej górze stosu jest kukła Wawrzyńca. Tradycja ta wywodzi się z legendy, która głosi, że kiedy na tym terenie panowała zaraza, epidemia, gazda Wawrzyn miał sen, że jeśli zapali bardzo duże ognisko to pomoże mieszkańcom. O śnie w którym występowały olbrzymie języki ognia poinformował księdza, postanowili wspólnie, że zrobią taki stos. Rzeczywiście zaraza zniknęła, na tą pamiątkę palona jest Huda
Oświęcim - 5 sierpnia o godzinie 20:00 rozpocznie się TKB koncertem zespołu Maja Sikorowska & Sokół Orkestar.
Szczyrk - Oprócz koncertów w tym roku przewidziano imprezy takie jak: „Jarmark twórczości ludowej’’, „Wystawa rękodzieła artystycznego’’, „Warsztaty i pokazy rzeźby wielkoformatowej’’, „Festiwal Filmów Górskich’’( 13 sierpnia w hotelu Klimczok - to pokazy filmów o tematyce górskiej), a dla miłośników, amatorów ruchu: „Bieg o Złote Kierpce” (czyli bieg na szczyt Skrzycznego), w piątek przewidziano zabawę taneczną z zespołem folkowym, „Jarmark kolekcjonerski’’ i akcja „Przewodnik czeka” - dla lubiących chodzić po górach.
Maków Podhalański - Gdy tworzył się Tydzień Kultury Beskidzkiej należał do województwa bielskiego, obecnie to województwo małopolskie, które dalej współpracuje przy wspólnym przedsięwzięciu. Chcąc uatrakcyjnić ten czas oprócz zespołów muzycznych przygotowywane są imprezy towarzyszące np. „Plener rzeźbiarsko -malarski’, „Bieg na Makową Górę’’, wyścigi, kiermasz ludowy.
Jabłonków- to najstarsza estrada (69 edycja). Region ten zamieszkały jest większości przez ludność polską. TKB jest zorganizowany w ramach wolontariatu, to jest praca społeczna. Na estradzie od 12 do 14 sierpnia będzie pokazana autentyczna kultura ludowa, bardzo dobry program i dobrze przygotowane zaplecze. Na 19 stoiskach góralskich z poszczególnych miejscowości będą prezentowane wyroby góralskie w tym bakora, warzonka, miodula, wyroby ze świniobicia. Piątek będzie poświęcony instrumentom ludowym, gawędziarzom, kapelom górali karpackich. Przewidziano wspólne granie przy watrach z zespołami. W niedzielę ma odbyć się korowód wozów alegorycznych, ze scenkami obyczajowymi, zwyczajowymi z życia wiejskiego, rozpocznie się on od kościoła i przejedzie do lasku miejskiego. Imprezami towarzyszącymi będzie pokaz wyrobów sera, obróbka wełny, „Bieg turystyczny o kierpce Macieja’’, „Bieg przełajowy o dzbanek mleka’’, pokaz rzemiosła i rękodzieła.
Żywiec - rozpocznie TKB jubileuszem 45 - lecia zespołu ,,Ziemia Żywiecka’’. W czwartek przewidziano na Rynku naukę tańców góralskich. 6 sierpnia odbędzie sie koncert w ramach ,,Żywieckiego suwakowania’’ i koncert podopiecznych Fundacji Braci Golec, usłyszymy też orkiestrę ,,PoPieronie’’. W niedzielę o godz. 11:50 odbędzie się Msza Św. w intencji zespołu ,,Ziemia Żywiecka’’. 13 sierpnia przewidziano pokaz laserów. W ramach TKB odbędą się festiwale, targi sztuki ludowej, konkursy, liczne koncerty, korowód zespołów.

Nowości
Jeśli chodzi o nowości to w Ratuszu będzie wystawa prac Leszka Cieślika - rzeźba w kamieniu.

 

Życząc wszystkim udanych imprez, spotkanie zakończono.

 

Oprac: Michał Hamerliński