Wydarzenia

W Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu odbyła się wczoraj (12.09.2013r.) konferencja prasowa w sprawie budowy nowego mostu na rzece Soła. Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich odpowiadali na pytania dotyczące tego projektu. Sprawa elektryzuje, ponieważ wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu ruchu w mieście.

Za 2 tygodnie zostanie wyłoniony w przetargu wykonawca tej inwestycji. Do budowy zgłosiło się 11 oferentów. Nadchodzi czas zmian. Co nas czeka przez najbliższe 12 miesięcy do końca 2014 roku? Niewątpliwie objazdy. To konieczność. Zacznijmy od pieszych. Dla nich powstanie kładka w odległości 100 metrów od starego mostu, w stronę jeziora żywieckiego. Będzie można po niej poprowadzić także rower. Jazda po kładce będzie zabroniona. Jaką alternatywę przygotowano dla zmotoryzowanych?

A więc jeśli mieszkaniec Węgierskiej Górki pracuje w Żywcu, na przykład na Zabłociu, to powinien jechać drogą S-69 i wjechać do Żywca na rondzie. Co jeśli mieszkaniec tamtych obszarów pracuje w Żywcu w centrum lub na przykład w Sporyszu? Wtedy wskazane będzie kierować się na Wieprz, wjechać do Trzebini i mostem trzebińskim już na dole udać się do centrum lub w inne pobliskie tereny. Tenże most – jak zapewniają władze, będzie gotowy na czas budowy na Sole.

Co dla kierowców, którzy  muszą jechać do Bielska – Białej? Zalecana będzie jazda w kierunku Zarzecza, Międzybrodzia i wjazd do stolicy Podbeskidzia od przełęczy Przegibek. Jedno jest pewne. Stary most będzie rozebrany a na jego miejsce powstanie nowy, wraz z tunelem. Aktualny, drugi most w Żywcu będzie musiał przyjąć większy ruch samochodowy. Co to oznacza dla wszystkich? Trzeba będzie nauczyć się jazdy innymi drogami. To konieczność, od której nie uciekniemy. Jak zawsze, kiedy nadchodzą zmiany, będzie dużo nerwów, ale trzeba będzie się do tego przyzwyczaić. Koniec wieńczy dzieło, jak mówią, a nowy most usprawni komunikację w mieście. Ten projekt miał ruszyć zaraz po zakończeniu budowy drogi ekspresowej relacji Bielsko – Zwardoń. Jego realizacja opóźnia się w czasie. Ale ten nowy most czekać już nie może.

Autor: Sławomir Brak

most na sole1