Człowiek jest istotą emocjonalną. Od zarania dziejów o tym, w którym kierunku on poszedł decyduje wiele czynników. Na pierwszym miejscu niepodzielnie panują emocje. W dzisiejszym artykule witaj w świecie żalu.
Żal jest emocją negatywną spowodowaną doznaną stratą. Czujemy coś takiego, kiedy tracimy ukochaną rzecz, kiedy ktoś bliski odchodzi z naszego życia, kiedy coś lub ktoś pozostawia w naszym życiu puste miejsce i pojawia się problem, by je wypełnić. Nie potrafimy się z tym pogodzić, towarzyszy nam trudność związana z brakiem akceptacji rzeczywistości takiej, jaka jest tu i teraz. Uciekamy w wirtualny świat by załagodzić ból, jakim się karzemy produkując złe myśli wywołujące takie, a nie inne uczucia.
Jesteś teraz w takim wieku, jakim jesteś. Masz w kalendarzu tyle lat ile masz. Wyobraź sobie swój ostatni dzień w życiu. Jutro umierasz. Zastanów się, co byś chciał przez te ostatnie chwile zrobić inaczej, czy było coś, co mogłeś zmienić, coś co mogło Ci przynieść wielką chwałę i satysfakcję oraz uznanie dla siebie samego. Być może znalazło się parę takich elementów.
Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: „śmierć i podatki”. Tak więc cała reszta pewna nie jest, ale to zależy tylko od Ciebie co z tym zrobisz. Co byś zmienił na te kilka chwil przed zamknięciem oczu na zawsze? Popatrz na to z tamtej perspektywy i z tego momentu, w którym czytasz ten artykuł teraz. Wyobraź to sobie tak mocno, jak tylko potrafisz. Okazuje się bowiem, że większość mieszkańców ziemi nie żyje tak, jakby chciało żyć. Wymieńmy tutaj 5 rzeczy, których możesz żałować za x lat:
Żałuję, że nie miałem więcej odwagi żyć życiem prawdziwym dla mnie, a nie życiem, którego oczekiwali ode mnie inni.
Czy żyjesz pod dyktando oczekiwań innych? Jak to jest z Tobą? Zaniedbujesz własne potrzeby i pragnienia realizując zachcianki osób trzecich? Jesteś najważniejszą osobą w życiu dla siebie i warto, byś podejmował decyzje biorąc pod uwagę w pierwszej kolejności potrzeby siebie samego.
Żałuję, że pracowałem tak ciężko.
Jeśli jesteś przedstawicielem męskiego rodu, prawie na pewno będziesz kiedyś tego żałować. Biologia i przyroda nałożyła na Ciebie obowiązek opieki i rozwoju na ziemi. Niesie to odpowiedzialność za siebie i za innych, więcej obowiązków. Ale czy więcej, znaczy ciężej? Istnieje wiele sposobów na upraszczanie życia. Warto się nad tym zastanowić już dziś.
Żałuję, że nie miałem odwagi wyrażać swoich uczuć.
Jednym z głównych problemów ludzi jest wypieranie emocji. Pomyśl: spotykasz się z ludźmi, codziennie. Czy oni są sobą, czy też każdy z nich nosi na twarzy serię masek, dla każdego innego rodzaju? Sztuczny wyraz twarzy, brak emocji w ciele. Tak kończy się programowanie, czyli mówienie Tobie co Ci wolno, czego nie. Pamiętasz hasło „mężczyźni nie płaczą”? Właśnie dlatego, że nie płaczą są ubożsi w coś ważnego. Bycie szczerym ze sobą to najlepszy sposób na szczęśliwsze życie i wyrażanie prawdziwych emocji. Kiedy bowiem na przykład powiedziałeś komuś bliskiemu coś miłego, że go kochasz? Nawet nie wiesz ile radości to sprawia drugiemu.
Żałuję, że nie pozostawałem w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi.
To ma związek między innymi z ciężką pracą. Żyjesz aby pracować? Zastanów się. Później nie ma czasu budować relacji z innymi. Ważniejsze jest jednak pytanie: co jest dla Ciebie ważne? Buduj te relacje mimo wszystko. Będziesz bogatszy wewnętrznie.
Żałuję, że nie pozwoliłem być sobie szczęśliwszy.
Pomyśl, wszyscy ludzie chcą być szczęśliwi i szukają tego uczucia wszędzie. Zapomnieli o jednym, że „najciemniej pod latarnią”. Nie trzeba szukać. To kwestia wyboru. Możesz być szczęśliwy tu i teraz, bez powodu. Zwykle dajesz sobie za duże oczekiwania wobec siebie kim powinieneś być, aby stać się tym człowiekiem. „Będę szczęśliwy jak wezmę z nim ślub”, „Jak wygram w totolotka to będę radosny”. Tylko jest jeden problem: a co wtedy, kiedy to się nigdy nie stanie?
„Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce”. - Steve Jobs.
Autor: Sławomir Brak
Kopiowanie materiałów zabronione