Wydarzenia

Ci którzy pojawili się w sobotnie popołudnie w murach Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu wiedzą sami, że atmosfera imprezy była pełna radości, pozytywnych emocji i dawała ogromną satysfakcję. Pomysłodawcy Żywieckiej Pozytywki (Katarzyna Lach, Rafał Mołdysz) w tej edycji zbierali fundusze dla podopiecznej Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu – pięcioletniej Julci – chorej na uogólnione idiopatyczne zapalenie stawów. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Żywca Pan Antoni Szlagor, a nad organizacją i przygotowaniem programu artystycznego czuwał Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury – Pan Marek Regel wraz z pomysłodawcami imprezy. Koncert poprowadził Pan Mieczysław Krzak.

Choroba, na którą cierpi mała Julcia jest najcięższą postacią młodzieńczego zapalenia stawów, na którą zapada około 80- 100 dzieci na 100000. Charakteryzuje się bólem, obrzękiem oraz ograniczoną ruchomością, lecz nie tylko. Uogólnienie oznacza zajęcie procesem chorobowym różnych narządów. Należy ona do chorób, przy których zaatakowany jest cały organizm i przy której występują liczne powikłania. Niestety nie ma specyficznego leczenia tej choroby. Przede wszystkim celem leczenia jest przystosowanie dziecka do normalnego życia, zapobieganie uszkodzeniu stawów i narządów oczekując na spontaniczną poprawę choroby, która może wystąpić w różnym czasie. Leczenie polega na stosowaniu leków hamujących objawy i/lub stan zapalny stawów, jak również na postępowaniu rehabilitacyjnym, które utrzymując ruchomość stawów zapobiega powstawaniu deformacji. Leczenie musi być kompleksowe i wymaga współpracy wielu specjalistów (pediatry-reumatologa, ortopedy, fizyko- i kineziterapeuty, okulisty).

Sobotnią zabawę zapoczątkowały występy najmłodszych uczestników -  dzieci z siedmiu żywieckich przedszkoli. Każdy z zespołów składający się z kilkorga maluchów miał do zaprezentowania ciekawy program artystyczny, który przykuwał uwagę publiczności. Zresztą przedszkolaki były  przejęte swoją rolą, spontaniczne oraz szczere w tym co robiły. Każda grupa miała dopracowane i odpowiednio dobrane stroje. Szczere wyrazy szacunku dla nauczycieli dzieci, którzy włożyli tak ogromy trud do przygotowania ich do występu oraz dla rodziców, mających w tym swój udział.

Następnie na scenie odbył się pokaz mody oraz fryzur uczniów z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych,

Kolejnym z sobotnich uczestników był  Sławomir Skulimowski, który otoczył zebraną publiczność niezwykłą aurą poezji śpiewanej, wprawiając w dobry nastrój, zadumanie, a przede wszystkim otwierając na nowe doznania, które miały nadejść w kolejnych występach.

Następnie na deskach MCK pojawił się rockowy zespół BONAVENTURA. Pojawiła się eksplozja dźwięków, hałasów, nieokiełznanej energii płynącej wprost z dzikiego rocka. Kapela dostarczyła wszystkim obecnym (szkoda, że tak mało ich zostało), poprzez swoją rockową muzykę potężny zastrzyk energii, mimo tego iż grała tak krótko.

Ostatnim zespołem, który pojawił się na scenie był zespół „ALIENS”, składający się z uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych. Widzowie, którzy wytrwali do końca imprezy charytatywnej mogli posłuchać współczesnych, popularnych kawałków m.in. Lady Gagi. Gdyby nie nagłośnienie, które trochę przeszkadzało w odbiorze oraz oślepiające lampy, którymi kierowali panowie od „efektów specjalnych” z MCK występ mógłby wypaść lepiej.

Trzeba pamiętać, że „Żywiecka Pozytywka” to nie tylko impreza charytatywna, choć to jest jej głównym celem, ale też to, aby integrować i promować twórczość muzyczną, artystyczną młodzieży z regionu żywieckiego. Jak również wprowadzać nowe metody aktywizacji dzieci i młodzieży np. poprzez warsztaty i rozwijać postawę prospołeczną. Myślę, że i w tej edycji udało nam się połączyć oba cele doskonale. Warsztaty przed 4 edycją Żywieckiej Pozytywki odbyły się 28 stycznia 2012 roku w Dziele Archeologii w Muzeum Miejskim w Żywcu. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Klubu „Papiernik” w Żywcu. Podczas zajęć poświęconych ceramice (lepienie z gliny wytworów, a następnie ich wypalanie) dzieci mogły wyrazić siebie, swoje uczucia, pragnienia poprzez kształt. Zajęcia były dla dzieci świetną i kreatywną zabawą, dzięki której mogły odkryć swoje możliwości, a także zrealizować swoje fantastyczne pomysły poprzez glinę. Zajęcia pomogły również w skupieniu, wyciszeniu, rozwijaniu swojej wyobraźni, kreatywności, a także zdolności manualnych. Do swojej dyspozycji miały wiele drewnianych narzędzi pracy: łyżki, łopatki, nożyki. Pracy sprzyjała także kameralna atmosfera oraz otoczenie. Dzieci stworzyły wiele pięknych aniołów z gliny, które wspomogły loterię losową podczas „Żywieckiej Pozytywki.

W przerwach pomiędzy występami artystycznymi odbywały się aukcje prowadzone przez Mieczysława Krzaka. Dary na aukcje zostały podarowane przez uczestników zajęć w klubie „Papiernik”, Katarzynę Mrowiec, Wiolettę Mikołajek, uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych, Żywieckie Rękoczyny (

Całkowity dochód imprezy wyniósł ponad 3 tysiące i w całości zostanie przekazany na pomoc dla małej Julki.

Pomysłodawcy „Żywieckiej Pozytywki” serdecznie dziękują, wszystkim wolontariuszom oraz uczestnikom, którzy umożliwili jej zorganizowanie i przeprowadzenie poświęcając swój cenny czas i serce.

Zapraszamy również na kolejną, przyśpieszoną edycję już 24 marca 2012 o godzinie 16.00 w MCK w Żywcu. Tym razem będziemy zbierać fundusze – już kolejny raz -  dla małego Krystianka, który choruje na wiele różnych chorób: padaczkę lekooporną, zaburzenia połykania, niedobór masy ciała, nietolerancja laktozy, zaburzenia neurorozwojowe z cechami dysmorfii i małogłowiem, refluks żołądkowo - przełykowy, zaburzenia mielinizacji istoty białej, wada wzroku ponad 60%. Leczenie ich i rehabilitacja jest bardzo kosztowna.

Mamy nadzieję, że kolejny raz wspomożecie potrzebujących!

A póki co dziękujemy!

Katarzyna Lach