Wydarzenia

Czy w Żywcu żyły dinozaury? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż takich szczątków w naszym regionie jeszcze nie odnaleziono. Odnaleziono natomiast szczątki mamuta. Poznajcie tę historię!

W roku 1920 w w okolicach dzisiejszej fabryki "Famed" znajdowała się cegielnia. W tym to roku robotnicy pozyskujący glinę natrafili na szkielet mamuta. Mężczyźni pierwotnie byli przekonani, że znaleźli fragmenty starego drzewa, wobec czego rozbili olbrzymie kości na drzazgi. Dopiero w roku 1923 ktoś zauważył, że w szczątkach znajduje się kość do złudzenia przypominająca ludzką miednicę i złożył ten dowód w urzędzie policyjnym. Okazało się jednak, że wcale nie była to ludzka miednica a pierwszy krąg szyjny olbrzymiego mamuta.  Z fragmentów szkieletu zachowały się fragmenty żeber i krąg szyjny, które można do dziś oglądać wśród rekwizytów Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Źródło zdjęcia: Muzeum Miejskie w Żywcu Źródło zdjęcia: Muzeum Miejskie w Żywcu

Co ciekawe, to nie jedyne tego typu znalezisko, gdyż w roku 1924 odnaleziono dolną szczękę mamuta. Wykopał ją mężczyzna o nazwisku Pyrgies w Rychwałdzie a następnie sprzedał letnikowi, który wywiózł ją i sprzedał w Krakowie. Mieszkaniec Rychwałdu zostawił sobie na pamiątkę jeden ząb z tej ogromnej szczęki i ten eksponat również można oglądać w żywieckim muzeum.

Oprac.: Ren