Wydarzenia

Witaj bardzo serdecznie. Zastanawiając się krótko nad tematem dzisiejszego artykułu doszedłem do wniosku, że na tapetę rzucimy dzisiaj plotkę. Co to jest plotka? Wszelakie słowniki języka polskiego definiują ten zabieg komunikacyjny jako niesprawdzoną lub kłamliwą pogłoskę, powodującą utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy.

Skąd bierze się ten fantastyczny mechanizm społeczny? Sprawdźmy na kilku przykładach. W Polsce akurat to temat bardzo uwielbiany. Ludzie widzą zawsze wydarzenia, nigdy proces. Zawsze będziesz w czymś dobry, bo kradłeś, bo miałeś szczęście i rodzice dali Ci pieniądze. To dlatego w tym grodzie nad Wisłą ludzie nienawidzą biznesu, prywatnego kapitału, nienawidzą ludzi przedsiębiorczych. Nie rozumieją ich w ogóle a wylewają na nich wszelkie pomyje różnego ustrojstwa. Na zasadach plotki oczywiście. Pan Krzysztof z naszej dzielnicy otwiera dziś swoją firmę. Aaa.....to pewnie ukradł pieniądze...nie będziemy się z nim zadawać. Znasz coś podobnego? Ludzie zawsze mają opinię, choć nigdy nie sprawdzali tematu.

Kolejnym przykładem mogą być sportowcy. Na przykład: Janek Kowalski po 8 latach treningu zdobył w końcu upragniony medal Mistrzostw Europy. Co ludzie będą mówić: „eee, z przypadku, pojechał na imprezę po znajomości,  miał szczęście, bo tamci się podłożyli”. A ludzie nigdy nie zauważą Twojego potu, cierpienia,  nieprzespanych nocy, płaczu, problemów zdrowotnych. Przecież z dnia na dzień stałeś się wielki przez przypadek.

Co weźmiemy teraz na tapetę? Miłość. Następna sfera życia, w której kibiców jest cała masa. Obgadujesz często swoich bliskich znajomych? Wypowiadasz o nich opinie? Komentujesz ich życie prywatne? A być może masz znajomych, o  których wiesz, że robią Ci za plecami niestworzone historie? Pytanie tylko: czy się tym przejmujesz?

A teraz instrukcja obsługi radzenia sobie w takich sytuacjach. Tak jak w sprzęcie elektronicznym, który kupujesz na gwarancję. Otóż...nigdy nie angażuj się w głupie dyskusje z osobami, które są hejterami, z miejsca widać, że mają twarde zdanie, nie lubią Cię lub nic w życiu nie osiągnęli. Pamiętaj, by nigdy nie kłócić się z idiotami. Nie komentuj ich niemerytorycznych opinii. Nie wchodź w konfrontacje z kimś, kto zachowuje się jak gimbus.

Jest jedna podstawowa zasada: jeśli ktoś już coś opowiada na Twój temat, to znaczy, że mu się w życiu nudzi i nie wie, co ma ze sobą zrobić. To po pierwsze. Po drugie: czy aby na pewno mają rację? Przejmujesz się tym? Pamiętaj: Na jakikolwiek temat jesteś obgadywany, to znaczy tylko, że Twój oponent Ci bardzo zazdrości Twojego sukcesu, chciałby mieć jak Ty, ale Ci zazdrości bo jest w tyle i chce Cię zrównać do jego niskiego poziomu. Takie życie plotkarzy rozłożone na łopatki. Po co więc oni tyle gadają o Tobie? Bo sami ze sobą mają problem. Powodzenia życzę i wytrwałości życia wśród ludzi.

Autor: Sławomir Brak

Kopiowanie materiałów zabronione.