Wydarzenia

Z wielką pompą ruszyła kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Pełni determinacji i naładowani pozytywną energią wolontariusze wyruszyli w teren na poszukiwanie najbardziej bohaterskich rodzin, które szczególnie potrzebują pomocy w walce z przeciwnościami losu.

Teraz kolej na ludzi, bez których cały projekt nie miałby racji bytu, na naszych cudownych darczyńców. Już 21 listopada nastąpi otwarcie internetowej bazy z historiami rodzin, gdzie  darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, które ich zdaniem zasługują na wsparcie. Darczyńcą może zostać każdy, kto czuje potrzebę bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Bardzo ważną informacją dla potencjalnego darczyńcy jest fakt, iż cały projekt oparty jest na idei niesienia mądrej pomocy. Polega ona, nie tylko na pomocy rzeczowej, ale co istotniejsze, na pośrednim kontakcie darczyńcy z wybraną rodziną. Bardzo często to właśnie samo spotkanie i poświęcony czas ma większy wpływ na dalsze losy rodziny niż zawartość paczki. Dla darczyńcy jest to również ważne przeżycie, albowiem może on namacalnie odczuć efekt swojej pomocy poprzez rozmowę z wolontariuszem, który był u rodziny i tą paczką przekazał.

W zeszłym roku udało się zjednoczyć aż 1 000 000 Polaków. Niepodważalnym sukcesem całego projektu jest fakt, że tylko w 2014 roku swoją pomoc w Szlachetnej Paczce zadeklarowało 700 480 darczyńców, dzięki którym aż 19 580 rodzin uzyskało wsparcie.

 

Tegoroczna Szlachetna Paczka jest wyjątkowym wydarzeniem gdyż jest to jubileuszowa edycja. To już 15 lat, gdy udaje się zjednoczyć miliony Polaków do niesienia mądrej pomocy. Wyniki są imponujące. Jednak pod każdą z tych liczb kryją się konkretni ludzie i ich historie. Niezapomniane rozmowy, wzruszające spotkania biednych i bogatych, nowe znajomości i spełnione marzenia. W Paczkę angażują  się ludzie z różnych grup społecznych.

 

Każdy kto pragnie zostać darczyńcą i włożyć do paczki nie tylko przedmioty ale również swoje serce, wystarczy że wejdzie na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybierze rodzinę. Ze swojej najbliższej okolicy. Następnie, w trakcie finału projektu przygotowaną przez siebie pomoc dostarczy do zorganizowanego przez wolontariuszy magazynu, by oni mogli przekazać pomoc wybranej przez darczyńcę rodzinie. Po przekazaniu paczki rodzinie darczyńca otrzymuje swój prezent - relację z dostarczenia Paczki oraz z tego, jak na otrzymaną pomoc zareagowała rodzina.

 

Darczyńcy przeważnie przygotowują Paczki w grupach - wraz ze swoją rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy czy ze studiów. Darczyńcami zostają też całe klasy szkolne, firmy i działy większych firm. Chodzi o to, aby spełnić jak najwięcej potrzeb danej rodziny i by pomoc była dobrej jakości. Średnio Paczkę dla jednej rodziny przygotowuje około 12 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej i jeszcze więcej rodzin poczuje, że nie jest samych. Zwłaszcza w tak magicznym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Gwarancją jest nieopisana satysfakcja i uśmiech, który może zwalić z nóg.

 

Dla zainteresowanych więcej informacji udziela Lider Rejonu Żywiec w projekcie Szlachetna Paczka: Gabriela Kwaśna 504831926, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Autor: Marta Polak, Gabriela Kwaśna