Wydarzenia

Diecezja Bielsko - Żywiecka będzie obchodziła rocznicę 25-lecia istnienia. Nie jest to oczywiście okres bardzo długi, ale zaznaczył się tak wybitnymi merytorycznie faktami, jak na przykład trzy wizyty papieskie na jej obszarze. Czym jeszcze?

Może od początku. Utworzył ją papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae z dnia 25 marca 1992 roku. Powstała z wydzielonych terenów archidiecezji krakowskiej (dekanaty: andrychowski, bialski, kęcki, oświęcimski, żywiecki I, żywiecki II) i diecezji katowickiej (dekanaty: Bielsko-Biała centrum, Bielsko-Biała zachód, cieszyński, czechowicki, istebniański, skoczowski, strumieński, wiślański) – utworzył diecezję bielsko - żywiecką.

Jednocześnie papież mianował dla nowo powstałej jednostki biskupa ordynariusza. Został nim prałat Tadeusz Rakoczy. Biskup nominat otrzymał święcenia biskupie w Drugą Niedzielę Wielkanocną, w 1992 roku, w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Biskupem pomocniczym został Jan Zimniak z Katowic. Godność katedry otrzymały w związku z tym: Kościół p. w. Św. Mikołaja w Bielsku-Białej i Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Diecezja administracyjnie podlega metropolii krakowskiej. Dzieli się na 22 dekanaty, liczące łącznie 210 parafii. Patronami są: Św. Maksymilian Maria Kolbe, Św. Jan Kanty i Św. Jan Sarkander. Na terenie diecezji mieszka około 712 tys. katolików.

Najważniejszym wydarzeniem w krótkiej historii była niewątpliwie wizyta na jej terenie Papieża Polaka, Jana Pawła II. Dnia 22 maja 1995 roku, na drodze swojej pielgrzymki do Czech, gdzie kanonizował św. Jana Sarkandra, odwiedził też Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec.

Za ważną w historii władze diecezji uznały też: koronację figury Matki Bożej Bolesnej, co miało miejsce w Hałcnowie 26 września 1993 roku; kanonizację pochodzącego z Cieszyna Św. Melchiora Grodzieckiego, której Jan Paweł II dokonał 2 lipca 1995 roku w Koszycach oraz nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w dniach 25 listopada – 2 grudnia 1995 roku.

28. Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny, który odbył się sierpniu 1995 roku w Cieszynie, był jednym z najważniejszych wydarzeń w 25-letniej historii diecezji bielsko - żywieckiej. Pokłosiem tego spotkania były i nadal są liczne inicjatywy ekumeniczne oraz bardzo dobra współpraca między biskupem katolickim i ewangelickim na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Od 28 lutego do 4 października 1998 roku we wszystkich parafiach diecezji odbyła się peregrynacja Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rok 2001 był poświęcony św. Maksymilianowi z okazji 60. rocznicy jego męczeńskiej śmierci w KL Auschwitz. Dnia 26 czerwca 2001 r. we Lwowie odbyła się beatyfikacja abpa Józefa Bilczewskiego, rodaka z Wilamowic, a kanonizacja odbyła się 23 października 2005 r.

Dniem, kiedy na terenie naszej diecezji ponownie zagościł papież, był 28 maja 2006 roku. Wtedy to Benedykt XVI odwiedził hitlerowski obóz zagłady Auschwitz – Birkenau.

Ten sam dostojnik, 22 października 2011 roku, mianował nowego biskupa pomocniczego, ks. dr. Piotra Gregera. Nieco pond 2 lata później ze swojej funkcji zrezygnował biskup Tadeusz Rakoczy. Nowym hierarchą został ks. prof. dr. hab. Roman Pindel, wcześniejszy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

W czasie od 19 września 2015 do 19 czerwca 2016 diecezję nawiedziły Znaki Miłosierdzia – kopia obrazu łagiewnickiego oraz relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II. Odwiedziły one wszystkie kościoły parafialne, świątynie filialne i kaplice, klauzurowe i czynne zgromadzenia zakonne. Wielu księży jako konkretne owoce tego nawiedzenia wskazuje na widoczne ożywienie życia religijnego w parafiach i uczynki miłosierdzia, wyrażające się m.in. konkretnym wsparciem ludzi potrzebujących.

Trzecia wizyta papieska nastąpiła w ubiegłym roku. Papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednik, odwiedził dawny obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau, przy okazji wizyty na Światowych Dniach Młodzieży. Domniema się, iż fakt ten miał miejsce w okrągłą 75. rocznicę apelu na obozowym placu, podczas którego to życie za współwięźnia oddał o. Kolbe, patron diecezji.

Na program rocznicowych obchodów złożą się między innymi: uroczysta liturgia w bielskiej katedrze i koncert chóru. BP Roman Pindel przewodniczył będzie Eucharystii.

Autor: Michał Cichy