Wydarzenia

27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego. W wielu polskich miastach, będzie odbywało się mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych. W Żywcu atrakcje zaplanowano aż na trzy dni. Dni Samorządu rozpoczną się w piątek i zakończą się w niedzielę.

W piątek od 10:00 do 15:00 odbędą się Dni Otwarte w spółkach i jednostkach miejskich (MPWiK, Ekoterm, Beskid Żywiec, MZK, MOPS, Żywiecka Biblioteka Samorządowa).

– Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszych spółek, zobaczenia jak pracują na co dzień. Przykładowo w MZK można obejrzeć nowe autobusy, które niedawno kupiliśmy, a które dopiero pojawią się na liniach. W spółce Ekoterm można dowiedzieć się wiele na temat ekologicznego palenia, zaś w spółce Beskid zobaczyć, jak wygląda prawidłowa segregacja śmieci. To rzeczy, które dzieją się na co dzień, ale nie każdego dnia można przyjrzeć się temu z bliska – mówi Antoni Szlagor, burmistrz miasta Żywca.

Żywiecka Biblioteka Samorządowa w piątek 26 maja zaprasza na Dzień Otwarty. Oprócz możliwości zapoznania się z ofertą biblioteczną, w tym dniu będzie obowiązywała biblioteczna abolicja. Osoby, które przetrzymały książki i którym grozi kara finansowa za przetrzymanie, w tym dniu będą mogły oddać książki nie ponosząc z tego tytułu żadnych opłat. Warto skorzystać.

– Kto i kiedy może skorzystać z pomocy społecznej, jakie kryterium dochodowe należy spełnić, aby otrzymać świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze 500+, kto może skorzystać z pomocy psychologicznej w MOPS, gdzie się udać i co robić jeśli masz problemy wychowawcze z dzieckiem, doświadczasz przemocy i nie wiesz co robić? Na wszystkie te pytania udzielimy odpowiedzi wszystkim zainteresowanym, którzy odwiedzą nas w piątek 26 maja – zachęca kierownik MOPS Aleksandra Trond.

Bardzo ciekawie zapowiada się piątkowa Noc Muzeów „Z kobietami na Zamku” organizowana przez Muzeum Miejskie w Żywcu – Stary Zamek. O 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Haliny Nowickiej, Kai Soleckiej i Katarzyna Zawieruchy (Stary Zamek, sale wystaw czasowych), godzinę później organizatorzy przewidzieli wykład Stereotyp Kobiety w Tradycyjnej Kulturze Ludowej – prezentacja Barbary Rosiek oraz projekcję filmu „Przekraczanie Granic” – rzeźbiarka Anna Ficoń (Dział Etnografii), zaś o 20.00 „Damy Żywieckiego Zamku” – opowieści o dawnych właścicielkach Żywca – zapraszają Dorota Firlej i Katarzyna Jaworska. Noc w Muzeum odbędzie się również w Muzeum Czynu Zbrojnego działającym obok Miejskiego Centrum Kultury. Do Muzeum Czynu Zbrojnego zapraszamy w sobotę od godz. 19:00.

Miejskie Centrum Kultury w piątek o 17.00 zaprasza na piknik charytatywny „Gramy dla Karolka” do klubu Śrubka w Sporyszu. O tej samej porze w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się finał konkursu „Piosenki Mojej Mamy” w sali widowiskowej MCK w Żywcu przy al. Wolności 4. W sobotę na Zabawę dla Dzieci zaprasza klub Papiernik przy ul. ks. Pr. St. Słonki 31. Początek o godz. 10.00. W MCK odbędzie się pokaz taneczny „All That Jazz” w wykonaniu Studia Tańca TUTU. Początek o 18.00. Największa z organizowanych przez MCK imprez odbędzie się w niedzielę w amfiteatrze Pod Grojcem. Konkurs tańca Dance World zgromadził już ponad 150 wykonawców i grup, w sumie kilkaset osób! – Staraliśmy się na te dni przygotować ofertę tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Będzie można zobaczyć różne rodzaje sztuki, mnóstwo wykonawców, będzie dużo dobrej zabawy i pozytywnego przekazu – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. W niedzielę o 14.30 rozpocznie się „W Parku Piknik”, czyli piknik dla rodzin, organizowany przez parafię NNMP w Żywcu oraz MCK i MOSiR. O 16.00 na Orliku w Żywcu Sporyszu odbędzie się mecz drużyn samorządowców Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu, a finałem Dni Samorządu będzie meta i dekoracja zwycięzców Żywiec Beskid Extreme Triathlon organizowanego w Żywcu przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

– To nasze główne propozycje, których jest naprawdę dużo, co cieszy niezmiernie. W piątek będę chciał również na żywieckim Rynku spotkać się z mieszkańcami, by porozmawiać o nurtujących ich sprawach. Oczywiście, przyjmuję mieszkańców w każdy wtorek, i wielu z nich przychodzi do mnie z różnymi propozycjami, pomysłami i problemami, ale myślę, że takie wyjście do mieszkańców też jest bardzo potrzebne – zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w Dniach Samorządu Terytorialnego w Żywcu.