Wydarzenia

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego dzieci tak bardzo lubią pociągi? Może sami kiedyś wyciągaliście rodziców, dziadków na dworzec kolejowy by popatrzeć jak dyżurny ruchu daje odjazd? A sama jazda pociągiem? Ta niekończąca się fascynacja obrazami pojawiającymi się za szybą... Jakby na swój sposób odnajdywali w tej formie czasu wolnego odrobinki mistycyzmu, a podróżowanie przenosiło ich w inny wymiar.


dziecko

Dzieci wszystko fascynuje, zajmuje - do tego stopnia, że zapominają o "poprawnym" zachowaniu, wchodząc najczęściej do przedziału służbowego i jak gdyby nigdy nic siadając przy oknie, bowiem przy drużynie konduktorskiej są jeszcze bliżej swojej bajki. A może oni włóczęgę mają po prostu we krwi? Uwielbiają wszystko co nosi znamiona wagabundy, włóczykijstwa i pozwala im nadać miano powsinogi.


1-DSC06325-001


Zdjęcie: Grzegorz Gaweł

Z tego też względu Koleje Śląskie organizują po raz pierwszy na Żywiecczyźnie Dzień Dziecka na dworcu kolejowym w Żywcu. Impreza odbędzie się 7 czerwca br.  pod nazwą "Dworzec kolejowy - Żywiec 2013".

Założeniem projektu „Dworzec kolejowy – Żywiec 2013” jest aktywizacja czasu wolnego dzieci ze szkół podstawowych. Podczas trwania akcji dzieci mają możliwość przybliżyć sobie zagadnienia związane z pracą na kolei. W formie zabawy uczą się między innymi jak prawidłowo przechodzić przez przejazdy, przejścia kolejowe, stacje, jak zachowywać się w pociągu, do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacjach kryzysowych, w jakich miejscach są gaśnice oraz inne przedmioty potrzebne do pomocy. Prelekcje będą prowadzone przez dwóch instruktorów KŚ oraz PKP PLK w ramach akcji „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”. Dzieci będą miały możliwość zapoznania się z zawodem kolejarza poprzez opowieści specjalnej drużyny konduktorskiej podczas przejazdu nowoczesnym pociągiem Kolei Śląskich do i ze Zwardonia. Podczas podróży zwiedzą także kabinę maszynisty. Będą miały również okazję zwiedzić dwie zabytkowe spalinowe lokomotywy, które będą dostarczone przez PKP Cargo na dworzec w Żywcu. Dzięki temu zapoznają się z historią lokomotyw i zobaczą jak tabor zmieniał się na przestrzeni lat. Dodatkowym celem projektu jest pokazanie dzieciom pracy w kasie biletowej bądź nastawni czyli miejscach na co dzień niedostępnych dla podróżnego. Dodatkowo w holu dworca kolejowego w Żywcu na dzieci będzie czekać wiele atrakcji m.in. pokazy tańca breakdance, warsztaty przygotowane przez firmę Żywiec Zdrój, Miejskie Centrum Kultury, warsztaty przygotowane przez PLK Sosnowiec i wiele innych.


plakat

Głównym patronem medialnym akcji jest portal www.zywiecinfo.pl, profil FB „Kolej na Beskidy”, Radio Eska oraz Radio Bielsko.

Patronem akcji został burmistrz Żywca – Antoni Szlagor.

Dodatkowo wspierają nas: Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Miejskie w Żywcu, Żywiec Zdrój, Śląskie Oblaty,Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oddział Żywiec, Polski Oddział Zulu Nation, PKP PLK, PKP Cargo.

Autor: Katarzyna Mołdysz

Kopiowanie materiałów zabronione