Wydarzenia

Fundacja Klamra zaprasza na dwa wydarzenia: SPOTKANIA BIAŁORUSKIE oraz BIBLIOTEKĘ WIELOKULTUROWĄ.

15 listopada od rana do godzin popołudniowych na terenie miasta będą realizowane działania dotyczące Białorusi.

W Liceum Ogólnokształcącym, im. M. Kopernika w Żywcu w godzinach od 8:00 do 10:30 zrealizowane będą warsztaty pt. "Białoruś - poznajmy naszego sąsiada”, prowadzone przez Alesia Zarembiuka i Łukasza Grajewskiego.

O godz. 12.00, Fundacja Klamra i Muzeum Miejskie w Żywcu zapraszają do sali edukacyjnej Starego Zamku na wystawę fotografii z książki "Stand By". Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś. Chcieli zobaczyć, co kryje się pod stwierdzeniem „Ostatnia dyktatura w Europie”. Nie było łatwo. Powoli, warstwa po warstwie odkrywali Białoruś po swojemu. Projekt, podczas którego powstawały materiały do książki, trwał dwa lata. Był to czas, kiedy fotografowie chcieli zebrać materiał, aby pokazać codzienne życie Białorusi, gdyż sprawy pozornie dalekie od świata polityki i reżimu Łukaszenki, są nieobecne w relacjach medialnych nadawanych na całym świecie. Trudno im jednak było zrozumieć Białoruś.

Fotografowie trafili do różnych miejsc, dotknęli różnych tematów: Puszcza Białowieska i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej, biuro matrymonialne dla zagranicznych klientów, weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, emigracja zarobkowa Białorusinów do USA, współczesna interpretacja II Wojny Światowej, zwycięzcy konkursów państwowych, manifestowanie przekonań poprzez modę uliczną.

Słowo wstępne wygłoszą Aleś Zarembiuk i Dorota Firlej.

Następnie, od godz. 12:30 w Sali audiowizualnej Muzeum odbędzie się sesja naukowo-edukacyjna pt. "Białoruś - co nas łączy, co na dzieli - poznajmy naszego sąsiada bliżej”. Zaproszeni goście to eksperci w temacie problemów współczesnej Białorusi.

Aleś Zarembiuk z Domu Białoruskiego w Warszawie jest białoruskim działaczem społecznym, samorządowcem, dziennikarzem. W 2003 roku wybrany na radnego z poparciem 74 proc. W 2004 kandydat do parlamentu białoruskiego; podczas kampanii wyborczej relegowany z uniwersytetu. W 2006 roku jeden z liderów kampanii obywatelskiej Dosyć przeciwko Łukaszence; trzy dni przed wyborami prezydenckimi 2006 roku aresztowany. Założyciel i dyrektor Białoruskiego Domu w Warszawie.

Błażej Strzelczyk, dziennikarz Gazety Wyborczej, od dwóch lat zajmuje się tematyką wschodu i dawnego związku radzieckiego. Założyciel krakowskiej organizacji Belarus Kolektiv Project wspierającej opozycję białoruską i wiedzę Polaków o Białorusi.

x. Karol Tomecki – 18 lat pracował na wschodniej Białorusi, tłumacz niemieckiego bestsellera Manfreda Luetza "Psycho-analiza Kościoła katolickiego", dzieła o debacie publicznej wokół Kościoła, a także autor "Małej książeczki o troskliwości", mówiącej o miejscu dobroczynności i religii w społeczeństwie europejskim.

Łukasz Grajewski, socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW, pracujący w trzecim sektorze (m.in. Fundacja Wspólna Europa), prowadzi projekty edukacyjne i kulturalne w państwach Europy Wschodniej. Redaktor portalu o Partnerstwie Wschodnim Eastbook.eu, wystąpi w podwójnej roli: prelegenta i moderatora sesji.

Podczas debaty, prelegenci przybliżą słuchaczom Białoruś skupiając się na czterech składnikach:, kulturze, polityce, wierze i społeczeństwie. Czy rozpatrując poszczególne kwestie, ujrzymy Białoruś jako bliskiego nam sąsiada, czy może odkryjemy kody kulturowe dla nas nowe, bądź obce? Sesja ma charakter otwarty.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

PLAN WYDARZEŃ NA ZAMKU:

12:00 sala edukacyjna Muzeum Miejskiego w Żywcu, wernisaż wystawy Belarus Press Photo

12:30 sala audiowizualna Muzeum Miejskiego w Żywcu,

Sesja naukowo-edukacyjna: "Białoruś - co nas łączy, co na dzieli - poznajmy naszego sąsiada bliżej”.

Aleś Zarembiuk - Współczesna Białoruś.

x. Karol Tomecki - Sytuacja społeczno-religijna na Białorusi. Przyczyny stanu rzeczy.

Błażej Strzelczyk - Polska-Białoruś: Dlaczego powinniśmy pamiętać o naszych sąsiadach?

Łukasz Grajewski, moderacja

Tydzień później, 23 listopada, jest szansa na spotkanie z przedstawicielami kultur bardziej odległych geograficznie. Po raz pierwszy w Żywcu zapraszamy do Biblioteki wielokulturowej. Będzie można poznać mieszkających w Polsce przedstawicieli różnych kultur i narodów, bo w Żywej Bibliotece książkami są ludzie, a ich treścią – codzienność tych ludzi. Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy – szczegóły na stronie www.klamra.org.

24 listopada natomiast zaplanowane są kolejne warsztaty z cyklu Aktywnie na Rzecz Tolerancji. Spotkanie poprowadzą Anna Kucińska i Gabriela Lipska-Badoti. Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników i uczestniczek z założeniami, tematyką i metodologią Edukacji Globalnej Szczegóły na stronie: www.klamra.org. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Fundację im. Stefana Batorego.

Fundacja Klamra dziękuje fundacji Sputnik Photos za udostępnienie wystawy.

 Info: Fundacja Klamra