Wydarzenia

6-7 sierpnia 2016 r.(ok. 12:00) Sopotnia Wielka zaprasza na IV Festiwal Ciemnego Nieba. Sopotnia Wielka to miejscowości z czynną ochroną ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Pomysł pochodzi od pasjonatów ze Stowarzyszenia POLARIS – OPP, którzy postanowili w jedyną noc w roku połączyć astronomię z muzyką.

Celem tego wydarzenia jest przybliżenie tematyki o naszym wszechświecie. Plenerowa obserwacja nocnego nieba, daje niezapomniane wrażenia. Organizatorzy przewidzieli laserową prezentację gwiazdozbiorów oraz prelekcję na temat ich historii, teleskopowe pokazy obiektów głębokiego kosmosu takie jak: mgławice, galaktyki, gromady gwiazdy. Obserwatorzy będą leżeli na łóżku polowym, na środku beskidzkiej łąki, pełnej zapachu sierpniowego siana, przy relaksacyjnej muzyce i na żywo podziwiali co chwila przecinające ciemne niebo Perseidy.

W razie niepogody przewidziano program zastępczy - impreza zostanie przeniesiona na halę sportową do Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej tam będzie można poobserwować wirtualne niebo na dużym ekranie. Do dyspozycji uczestników oddany zostanie projektor multimedialny i specjalne oprogramowanie do symulowania pokazów astronomicznych, cyfrowy teleskop autorstwa Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Za ich pomocą uczestnicy będą mogli prowadzić obserwacje tak jak w rzeczywistości. Całość wzbogacą występy duetu muzyków z RAF COMMERCIAL AGENTS i nie tylko.

Na drugi dzień Festiwalu przygotowany został również szereg atrakcji np. możliwość zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego, jedynego w Polsce modelu wnętrza Stacji Kosmicznej ISS czy makiety ochrony ciemnego nieba Sopotnia Wielka 2050 z zaproszeniem do udziału w akcji www.wspieram.to/sw2050. Zaprezentowana zostanie również kolekcja meteorytów.

Festiwal to okazja by dowiedzieć się więcej o przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu sztucznym światłem. Staraniem środowisk naukowych i branżowych, prawdopodobnie jeszcze tej jesieni wejdzie w życie przepis polskiego prawa dot. ekologii nieba. W Sopotni Wielkiej gościć będą współautorzy zmian Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, którzy stanowią zespół zadaniowy pracujący nad przyjętą już poprawką dla Ministerstwa. Będzie więc można się dowiedzieć co zrobić, gdy uciążliwa lampa świeci nam prosto w okna domu czy jak zmniejszyć zanieczyszczenie światłem wokół obserwatorów astronomicznych. Festiwal Ciemnego Nieba ma temu zaradzić, aby rosła świadomość problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem w polskim społeczeństwie.

Jak informują organizatorzy: „IV Festiwal Ciemnego Nieba” objęty jest pełną rezerwacją miejsc poprzez zarejestrowanie swojego uczestnictwa w specjalnym formularzu, za pomocą którego można dostać pakiety materiałów, miejsce na obserwacjach, przepustki na wjazd samochodem czy też wziąć udział w konkursie! Szczegóły w formularzu rejestracyjnym – www.ciemneniebo.pl/ivfcn.


 

Oprac: MH