Wydarzenia

Na rynku czytelniczym ukazała się książka Ireneusza Jeziorskiego pt. „Fotografia w praktyce społecznej. Szkice z antropologii wizualnej”. Publikacja ta została dofinansowana z grantu wewnętrznego Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz środków Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.

Zamysł publikacji najpełniej wyrażają słowa autora zawarte we wstępie:

 

Niniejsza publikacja skomponowana jest w taki sposób, że cztery rodzaje danych znajdują w niej praktyczną egzemplifikację. Pierwszy tekst wprowadza w problematykę współczesnej antropologii; w zwięzły sposób wskazuje najczęstsze dylematy antropologicznej praktyki. Drugi i  trzeci dotyczy materiałów zastanych (znalezione dane). Czwarty tekst natomiast jest czystą ilustracją badań opartych na danych stworzonych przez Informatora. Kolejny to przykład badań wykorzystujących dane fotograficzne stworzone przez badacza. Całość uzupełnia tekst o etyce badań wizualnych, bez której żaden projekt badawczy antropologii i socjologii wizualnej nie może być realizowany.

Taka konstrukcja publikacji ma na celu dostarczenie praktycznego narzędzia wszystkim zainteresowanym wykorzystaniem fotografii w naukach społecznych. Pamiętać należy, że nie istnieje jedyna słuszna droga przeprowadzania badań wizualnych. Badania wizualne są otwarte na działanie twórcze; w społecznej praktyce są więc pewnym punktem wyjścia do tworzenia nowego typu teorii. Tego typu praktyka, choć czasochłonna i niełatwa, jest bardziej kreatywna. Eliminuje ona przy okazji wiele niedzisiejszych, zbyt abstrakcyjnych czy nawet dogmatycznych strategii generowania idei. Tale rozwijana, jest powiązana z rzeczonymi powyżej danymi.

Zamieszczona na końcu bibliografia umożliwia, w razie potrzeby, rozszerzanie wiedzy w zakresie antropologii w socjologii wizualnej.

 

Ponadto w książce znajdziecie wywiad z Wilhelmem Brasse, który jako więzień w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, był zmuszony do wykonywania zdjęć więźniów oraz wiele informacji na temat społeczności pierwotnych i badań Bronisława Malinowskiego i Edwarda Evans’a-Pritchard’a. Wszystkim zainteresowanym tą dziedziną nauki polecamy tę książkę jako obowiązkową lekturę.

Ireneusz Jeziorski, Fotografia w praktyce społecznej. Szkice z antropologii wizualnej, Bielsko-Biała 2010.

Zainteresowanych nabyciem książki prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Autor: Ren