Wydarzenia

W Polsce zużywa się rocznie kilka milionów aluminiowych puszek. Sześć puszek to oszczędność energii równa spalaniu jednego litra paliwa. Pierwsze puszki po napojach miały oddzielne wieczko, które masowo zaśmiecało środowisko. Od tego czasu konstrukcja puszki została zmieniona, tak, że zawleczka po otwarciu pozostaje przy puszce. A dlaczego mowa o puszkach?

W dzisiejszym temacie głównym chcielibyśmy Wam przedstawić kolejną fundację działającą m.in na Żywiecczyźnie. Fundacja RECAL, bo o niej będzie dziś krótki materiał zajmuje się wspieraniem i popularyzowaniem odzysku oraz ponownego wykorzystania (recyklingu) aluminiowych opakowań. Swoje cele realizuje na bardzo wielu płaszczyznach. Fundacja na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach RECAL powstała w 1995r. i  została ustanowiona przez producentów puszek do napojów. Współpracuje z najważniejszymi firmami skupującymi aluminium, jej projekty wspierało m.in Pepsi. Co. bądź Browary Brok i Bosman, Grupa Żywiec. Fundacja działa na terenie całej Polski i wspiera wszelką działalność mającą na celu odzyskiwanie i przetwarzanie aluminiowych puszek po napojach. Członkowie fundacji czynnie współpracują również ze szkołami i przedszkolami. Do tego stworzyli specjalny Pakiet Szkolny oraz Przedszkolny do zajęć na temat recyklingu. Prowadzi wiele kampanii ekologicznych np. projekt "Czyste Plaże" lub "Czyste Góry", o którym mogliście już przeczytać u nas na portalu:

źródło: http://segreguje.eco.pl/

Udało nam się również przeprowadzić krótki wywiad z Jackiem Wać.

Zapraszamy do jego lektury.

1. Skąd pomysł na założenie fundacji ekologicznej?

W roku 1995 powstała Fundacja RECAL, po wybudowaniu fabryki puszek w Radomsku. Podobna polityka firmy jest prowadzona w innych krajach, gdzie znajdują się fabryki puszek

2. Dlaczego "RECAL"?

RECAL to skrót od "recykling aluminium"

3. Jakie są główne cele fundacji i do jakich odbiorców są skierowane działania?

Głównym celem  fundacji jest ochrona środowiska, poprzez edukację i recykling puszek aluminiowych.

4. Dlaczego akurat założyliście fundację zajmującą się sprawami ekologii?

Ponieważ jest to naturalna polityka firmy Ball

5. Ile osób zrzesza fundacja i od jak dawna działa?

Fundacja zrzesza 4 osoby i działa od 1995 roku na terenie całej Polski.

6. Z kim współpracujecie? Jak wygląda taka współpraca?

Współpracujemy z każdym kto się do nas zgłosi i chce zbierać puszki, organizujemy szkolenia dla nauczycieli i samorządowców.

7. Ile i jakie projekty macie już za sobą?

Konkursy plastyczne, filmowe, olimpiadę Puszkowy Omnibus, coroczne kampanie wakacyjne, program szkolno-przedszkolny, projekt Piłki za Puszki, produkcję przedstawienia teatralnego jako nagrodę dla przedszkolaków.

8. Kilka słów do czytelników.

Wszyscy którzy się do nas zgłoszą do programu szkolno-przedszkolnego otrzymują bezpłatnie materiały (pojemniki plakaty magnesy worki) Do zorganizowania u siebie akcji zbierania puszek. Pieniądze za zebrane puszki szkoły wykorzystują na nagrody dla zbieraczy. Fundacja RECAL najlepszych uczniów zaprasza corocznie na Zieloną Szkołę RECALU.

9. Dziękujemy za rozmowę.

Czy wiecie, że z 600 puszek można stworzyć rower, a już z trzech modne oprawki do okularów? Liczy się pomysł i dobre chęci. Zapewne część z Was pamięta program "Zrób to sam" Adama Słodowego. Postać ta, jakże ciekawa potrafiła zrobić coś z niczego, mając tylko do dyspozycji puszkę po konserwie i szprychę rowerową. I tak podczas jego programu z tych dwóch rzeczy powstawały meble dla lalek, samoloty bądź motorówki. Może to jest właśnie dobry pomysł wykorzystania śmieciowych odpadów? Nawet nie wyobrażacie sobie jakie rzeczy można z nich stworzyć. Ograniczeniem jest jedynie ludzka wyobraźnia. Wyobraźcie sobie dom ze śmieci. Brzmi niedorzecznie? Owszem, ale takie domy istnieją. I bynajmniej nie są to kartonowe domostwa ludzi biednych. Niemieccy architekci Ben i Daniel Dratz stworzyli dla siebie pracownię-dom z makulatury. Ściany domu tworzą sprasowane papierowe odpady z supermarketów. Zobaczcie poniżej jak można wykorzystać odpady. A może sami macie jakieś ciekawe pomysły?




Dom ze śmieci

źródło: http://www.archirama.pl

Samochód z puszek
źródło: http://www.automobilia.pl

Krzesła z puszek po piwie
źródło: http://zycierzeczy.pl/

 

Więcej informacji o fundacji na oficjalnej stronie: http://www.recal.org.pl

Źródło ikony: http://www.nskeurope.pl

Opracowanie i wywiad przeprowadziła Katarzyna Mołdysz z członkiem zarządu fundacji RECAL Jackiem Wać.

Kopiowanie materiałów zabronione.