Wydarzenia

Zapewne wielu z Was mija ten budynek kilka razy dziennie, prawdopodobnie nie zwracając uwagi na popadający w ruinę stary dom. Tymczasem obiekt ten jest jednym z ciekawszych na Zabłociu. Gdy robiłem zdjęcia do tego tekstu, zaczepiło mnie kilku przechodniów, którzy z sentymentem wspominali czasy świetności ruiny. Pan Jerzy wspomina – „Kiedyś, przed tymi drzwiami był ładny drewniany ganek. Stały w nim modele domków, które z zachwytem oglądaliśmy wracając ze szkoły”. Klimatyczny drewniany ganek pamiętają zapewne także młodsi mieszkańcy Zabłocia. Spacerując wokół starego domu widzimy pozostałości ganku poukładane z tyłu domu.

ruina zywiec

Wspomnienia mieszkańców stały się dla naszej redakcji impulsem do dalszych poszukiwań informacji dotyczących tego domu – jak wyglądał kiedyś, kto w nim mieszkał i wreszcie dlaczego obecnie znajduje się on w tak opłakanym stanie?

DSC05399

Dotarliśmy do najstarszej mieszkanki Zabłocia – Pani Marii Biel. Informacje jakie uzyskaliśmy są zaskakujące. Pani Maria z niedowierzaniem patrzy na zdjęcia domu – „To był kiedyś jeden z najładniejszych domów w Zabłociu. Kiedy byłam dzieckiem chodziliśmy tam oglądać wiewiórki, które były w klatkach znajdujących się w ganku”. Co ciekawe – tę samą informację uzyskaliśmy od innych ludzi! Wielu z nich pamięta klatki z wiewiórkami, modele domków i wycinanki, które znajdowały się właśnie w nieistniejącym ganku.

dom janicha zabłocie

Czyj był ten niezwykły dom? Odpowiedź jaką uzyskujemy od Pani Marii zaskakuje a zarazem bulwersuje. Dom należał do Tadeusza Jänicha, znanego miłośnikom historii Żywca  komendanta II Kompanii Strzeleckiej, która w 1914 r. wyruszyła na front w składzie Legionów Józefa Piłsudskiego oraz twórcy pierwszej drużyny skautów żywieckich powstałej 14 stycznia 1912 roku. Rodzina  Jänichów była też mocno związana z koleją. Rodzina opuściła Żywiec sprzedając dom. Nowy właściciel najwidoczniej przestał się interesować obiektem i nie inwestował w niego, przez co dom popadł w ruinę.

Dlaczego dom tak ważnej postaci znajduje się w takim stanie i dosłownie z dnia na dzień coraz bardziej niszczeje? Od dziś tym właśnie artykułem rozpoczynamy cykl „Ginące Zabłocie” .

zabytki żywiec

Autor: Ren

Kopiowanie materiałów zabronione.