Fundacja Klamra zaprasza na bezpłatne warsztaty w ramach projektu "Aktywnie na rzecz tolerancji" prowadzonego przez Fundację Klamra przy współpracy z Urzędem Miasta Żywca.
Najbliższe spotkanie: 15 grudnia (sobota), godz. 8.00-16.00 poprowadzą Piotr Cykowski* i Dariusz Paczkowski**. Tematyka spotkania: Praktyczne działania animacyjne. Wprowadzenie do przygotowania własnych projektów.
Cele:
1 .Zapoznanie osób uczestniczących z metodami, technikami animacji społecznej wykorzystywanymi w działaniach na rzecz różnorodności i tolerancji w szkołach;
2. Zainicjowanie przez osoby uczestniczące pracy nad własnymi projektami angażującymi młodzież do działań na rzecz tolerancji.
Warsztaty będą okazją do poznania różnych technik i pomysłów na działania z młodzieżą, wykorzystywanych w edukacji antydyskryminacyjnej. Odbędzie się prezentacja działań Dariusza Paczkowskiego, zrealizowanych z organizacjami pozarządowymi w szkołach.
Natomiast Piotr Cykowski zaprezentuje pomysły działań z różnych podręczników do edukacji antydyskryminacyjnej.
Osoby uczestniczące zapoznają się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi praktycznych aspektów organizowania wydarzeń edukacyjnych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, promowania działań w mediach lokalnych. Przedstawiona zostanie koncepcja pracy metodą projektu, techniki tworzenia projektu. Uczestnicy rozpoczną przygotowania własnych projektów, które będą mogły uzyskać wsparcie finansowe i merytoryczne ze strony Fundacji Klamra.
Poprzednie, wrześniowe warsztaty towarzyszące Dniu Romskiemu poprowadzili: Lidia Ostałowska, dziennikarka Gazety Wyborczej, reporterka i autorka książek o tematyce romskiej („Cygan to Cygan”, „Farby wodne”) oraz fotoreporter Piotr Wójcik z Fundacji Opowiedz To. W październiku gościliśmy prof. Barbarę Weigl, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Autorkę badań nad stereotypami i uprzedzeniami etnicznymi wśród dzieci i młodzieży, psychologicznymi prawidłowościami zmniejszania uprzedzeń społecznych, dot. wzajemnej percepcji Polaków i Romów i dr Ewę Sokołowską - psycholog, adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, trener, autorkę książek-poradników dla rodziców, nauczycieli, rad pedagogicznych. Listopadowe ekspertki to Anna Kucińska (współautorka partnerskiego przeglądu materiałów edukacyjnych EG w ramach Grupy Zagranica, koordynatorka projektu wykorzystującego metodę filozoficznych dociekań w Edukacji Globalnej) i Gabriela Lipska-Badoti (trenerka z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia warsztatów w Polsce i zagranicą, koordynatorka projektów EG, autorka publikacji EG), a celem szkolenia było zapoznanie uczestników i uczestniczek z założeniami, tematyką i metodologią edukacji Globalnej (EG).
Kolejne spotkania prowadzone przez ekspertów dotyczyć będą przeciwdziałania dyskryminacji, a szczegółowo: Metoda dramy w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, Praca nad tematami zgłoszonymi przez uczestniczki/uczestników/praca nad własnymi projektami, Podsumowanie działań osób uczestniczących i ewaluacja.
Ponadto mamy do zaoferowania granty wewnętrzne, czyli środki finansowe przeznaczone na zrealizowanie działań zaplanowanych i zorganizowanych przez uczestników warsztatów.
Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na szkolenia – na które serdecznie zapraszamy! Szczegóły dotyczące warsztatów i formularz zgłoszeniowy dostępne są na naszej stronie internetowej: http://klamra.org/wydarzenia/cykl-szkolen-dla-nauczycieli.
Stałym uczestnikom warsztatów oferujemy: certyfikat ukończenia warsztatów, granty wewnętrzne i materiały szkoleniowe. Spotkania odbywają się w siedzibie TNŻ i TMZŻ, czyli w oficynach zamku żywieckiego, vis-a-vis Katedry (obok Kawiarni Wiedeńskiej DeKaffe).
Dane kontaktowe:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. adres: Fundacja Klamra, os. 700-lecia 4/18, 34-300 Żywiec
Biogram:
* Piotr Cykowski - Współzałożyciel Fundacji Inna Przestrzeń i Fundacji Klamra, współpracownik m.in. Global Development Research Group, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ekspert, autor publikacji i aktywista na rzecz praw człowieka w Chinach i Tybecie. Tworzy i realizuje projekty z zakresu edukacji globalnej, praw człowieka, animacji społecznej i działań antydyskryminacyjnych. Ukończył m.in. Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Polskiej Akademii Nauk, Akademię Działaczy i Trenerów Antydyskryminacyjnych Kampanii Przeciw Homofobii, Szkołę Liderów Organizacji Pozarządowych oraz Szkołę Liderów PAFW, Szkołę Trenerów TROP. Członek Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
** Dariusz Paczkowski - Współprezes Fundacji Klamra. Od 1987 roku tworzy graffiti i street art, zaangażowane społecznie. Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i
parateatralnych. Organizator ogólnopolskich i międzynarodowych jamów graffiti. Prowadzi warsztaty w Polsce i na świecie. W latach 80. aktywista Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Front Wyzwolenia Zwierząt oraz grupy 3fala.art.pl. Współzałożyciel grupy antynazistowskiej (GAN) i Stowarzyszenia „Nigdy Więcej". Pracował w „Klubie Gaja” oraz w Fundacji Ekologicznej ARKA. Współpracownik: Fundacji Czarodziejska Góra i Fundacji Inna Przestrzeń. Absolwent Akademii Innowatorów Społecznych. W 2001 roku nagrodzony za pracę na rzecz przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi przez australijską Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul”. W 2010 nagrodzony przez Centrum Aktywności Lokalnej w Konkursie im. Heleny Radlińskiej dla Animatorów Społecznych. W 2011 odebrał nagrodę Dobrych Uczynków przyznawaną przez Fundację Ekologiczną Arka. W 2011 został wyróżniony tytułem: „Przyjaciel Niewidomych” przyznanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych.
Autor: Anna Barabasz