Wydarzenia

Hajduk to taniec, którego początki datowane są na XVI w. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z tabulatur Jana z Lublina i Wojciecha Długoraja. Znany jest głównie w takich miejscowościach Żywiecczyzny jak: Milówka, Nieledwia, Laliki czy Żabnica. 

Wpływ węgierski

Hajduk nosi ślady wpływów węgierskich. Jego nazwa pochodzi od "hajdutanc", czyli tańca węgierskich żołnierzy piechoty, ale również rabusiów. Pod nazwą Hajduk kryje się wiele odmian tego tańca, znany jest w Beskidzie Żywieckim, Wysokim czy Pieninach. Został dostosowany do danego regionu poprzez wykorzystanie w nim charakterystycznych cech folkloru miejskiego i sposobu wykonania.

Taniec popisowy

Hajduk tańczony jest zazwyczaj parami, czasami w grupie bądź solo. Jest to taniec popisowy mężczyzn, dlatego też partner góruje nad partnerką. Mężczyzna popisuje się przed tancerką poprzez skoki, pełzanie w przysiadzie, głębokie przysiady czy uderzenia ręką o uniesioną nogę. Taniec prowadzi przewodnik, który podaje hasło do zmiany kroku bądź figury. Zazwyczaj intonuje "Hajdukujemy jaz ..", a grupy tańczących wtórują mu śpiewając i dobierając się w pary. Po śpiewie wodzirej woła "hej" a tancerze formują koło. Następują popisy tancerzy, a dziewczęta w tym czasie obiegają wkoło krąg i przeskakują przez nogi chłopców. Po hajduku w kręgu następują popisy par, które trwają przez dłuższy czas. Gdy kończą się popisy, znów na "hej" wodzireja tańczący formują się w pary i krokiem góralskim tańczą po pomieszczeniu. 

Artykuł powstał przy współpracy ze Szkołą Tańca Swing Żywiec.

swing baner copy copy