Wydarzenia

3 września, o godz. 20 w Kinie Janosik w Żywcu, obędzie się premiera drugiego filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla „Z domu...”. W premierze, udział wezmą bohaterowie filmu, w tym m.in. znany aktor Artur Dziurman. Film promuje singiel „Droga” stworzony przez projekt „Continuum” oraz plakat nawiązujący do historii Szkoły Polskiego Plakatu.

Po filmie o ks. Tischnerze o którym głośno było w 2013 roku, tym razem Szymon postanowił wziąć na warsztat lokalną historię o "Aktion Saybusch". Mimo tego, że film przenosi nas wspomnieniami w okolice 1940 roku, to jak mówi sam autor ta historia jest bardzo uniwersalna. Prace nad ponad 30 - minutowym dokumentem trwały od grudnia 2015 roku, zdjęcia kręcone były m.in. w Lublinie, Chorzowie, Żywcu, czy Jeleśni. W filmie udział wzięli m.in. Bartosz Gelner i Artur Dziurman. Ten ostatni pojawi się w sobotę w Żywcu i weźmie udział w premierze. Film „Z domu...” pokazany został już przedpremierowo na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu i zebrał dobre recenzje. -Cieszy mnie świadomość, że Szymon J. Wróbel dojrzewa jako filmowiec, a jednocześnie wciąż ma odwagę, by iść pod prąd. W czasach, gdy najlepiej sprzedaje się patos, uproszczenia i gniewne okrzyki, potrafił opowiedzieć o bolesnych aspektach przeszłości z dyskrecją i taktem. Byłoby świetnie, gdyby emanujący z "Z domu" spokój udzielił się także dyskusjom o współczesnych wysiedleńcach i migrantach.- mówi krytyk filmowy Piotr Czerkawski z „Dziennika Gazety Prawnej”. Film promuje singiel „Droga” stworzony na potrzeby filmu przez projekt „Continuum” oraz plakat jednego z kontynuatorów słynnej Szkoły Polskiego Plakatu, uznanego na świecie plakacisty dr Sebastiana Kubicy.

Bilety na premierę w cenie 5zł dostępne są jeszcze w Kinie Janosik.

Szczegóły na: www.facebook.com/filmzdomu

----------

"Z domu..." to niezależny, krótkometrażowy, dokument przybliżający historię "Aktion Saybusch", czyli jednej z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. Operacja ta przeprowadzona była przez wojska niemieckie i hitlerowską policję w czasie okupacji Polski. Odpowiedzialny był za nią Erich von dem Bach-Zelewsk, zwany później "Katem Warszawy". Akcja polegała na wysiedleniu od 20 do 50 tys. mieszkańców powiatu żywieckiego na tereny Generalnego Gubernatorstwa i wprowadzeniu na ich miejsce osadników niemieckich. Film jest opowieścią o dramacie, jaki przeżyli mieszkańcy Żywiecczyzny, o nadziei, ale przede wszystkim o aktualnych do dnia dzisiejszego metaforze domu, jako miejsca, w którym czujemy się najbezpieczniej, miejsca, za którym się tęskni, do którego chce się wracać. Film zwraca również uwagę, że temat opuszczania domów z różnych przyczyn aktualny jest również dzisiaj. Materiał realizowany jest bez archiwalnych zdjęć. Muzykę do filmu tworzy projekt Continuum, czyli Maciej Szymonowicz, Katarzyna Dyga-Szymonowicz i Szymon Padoł. Pierwsza dwójka znana jest choćby z takich projektów jak "Gooral", czy "Psio Crew", a ten ostatni był autorem ilustracji muzycznej do filmu o Paktofonice „Jesteś Bogiem”.

Szczegóły na: www.facebook.com/filmzdomu