Wydarzenia

Kultura pasterska nieodłącznie wiąże się z Karpatami a co za tym idzie, także z Beskidami. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach na terenie Karpat zauważalny jest spadek liczby gospodarstw, które zajmują się hodowlą owiec. Wiąże się to również z malejącym gronem osób utrzymujących się z wytwarzania tradycyjnych wyrobów. Taki stan rzeczy ma niestety wpływ na  zwiększające się zagrożenia dla zachowania bioróżnorodności regionu.  W celu zahamowania tych negatywnych zjawisk oraz odbudowy tradycyjnej gospodarki pasterskiej w regionie powstała organizacja realizująca projekt „Karpaty łączą - mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej”. W ramach projektu prowadzone są szkolenia dla społeczności lokalnych poświęcone tematyce pasterskiej.

 karpaty łączą

Szkolenia oraz spotkania pasterskie mają na celu odbudowanie więzi między społecznościami lokalnymi, odwołującymi się do tradycji pasterskich na obszarze całych Karpat. Szkolenia są również podstawą do nawiązania współpracy, wymiany wiedzy, doświadczeń na rzecz kulturowego wypasu. Społeczności lokalne mogą uzyskać pomoc ukierunkowaną na utrzymanie wypasu kulturowego, a także odtworzenie takiego wypasu.

 Na obszarach, gdzie pasterstwo jest  formą gospodarowania ciągle obecną, spotkania prowadzone w ramach projektu „Karpaty Łączą” pogłębiają wiedzę z zakresu historii pasterstwa, jego organizacji oraz funkcjonowania rynku produktów lokalnych, a przede wszystkim przepisów i uregulowań prawnych (także weterynaryjnych).

Szkolenia te są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez lokalne społeczności. Organizatorzy zachęcają do kontaktu z „Karpaty Łączą” (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) przedstawicieli środowisk lokalnych, zainteresowanych zorganizowaniem spotkania w ich okolicy. Spotkania te to także okazja do zapoznania się z aktualnymi wydarzeniami oraz akcjami, które promują pasterstwo. np. redyki regionalne.