Wydarzenia

Wielu ludzi błędnie pojmuje istotę konsekwentnego działania – sądzą, iż chodzi o zachowywanie się przez cały czas w taki sam sposób. Poznaj czwartą cechę dobrego trenera, rodzica, człowieka czynu i dowiedz się prawdy o tym procesie.

żywiec szkoła

Istotą konsekwentnego postępowania jest bowiem zachowywanie się zawsze tak samo w takich samych okolicznościach. Czynniki i zachowania ludzi mogą wywołać cztery różne rodzaje konsekwencji:



  1. Pozytywne konsekwencje.

    To sytuacja, kiedy osobę podejmującą działanie spotyka coś dobrego. Może to być pochwała, wyrazy uznania, nagroda. Pozytywne konsekwencje motywują do odpowiedniego ukształtowania przyszłych zachowań.


  2. Wskazanie nowej drogi. To sytuacja, kiedy działanie zostaje przerwane, a energia danej osoby zostaje przekierowana w taki sposób, by w przyszłości wykonywała ona poprawnie to, co dotychczas wykonywała niepoprawnie. Wyciągamy wnioski z bieżącego działania.

  3. Negatywne konsekwencje.

    To czas, kiedy osobę zachowującą się w dany sposób spotyka coś złego. Coś złego w jej prywatnym mniemaniu. To na przykład reprymenda, kara, odsunięcie od wykonywania zadania. Pamiętajmy: ludzie dążą do unikania nieprzyjemności.


  4. Brak reakcji

    To najgorsza z sytuacji. Brak uznania pozytywnego działania powoduje jego ostatecznie zarzucenie. A brak reakcji na negatywne działanie skutkuje jego dalszym podejmowaniem.


Będąc dobrym trenerem, opiekunem, rodzicem, każdy musi podejmować obserwację tego, co się dzieje, aby na bieżąco nadawać nowe kierunki działań, utrzymywać bieżącą sytuację. Bez tego nie jest możliwe jakiekolwiek pozytywne działanie. Wyniki osiągane przez ludzi w 25 procentach zależą od tego, czy i w jaki sposób zostały wyznaczone cele, w 75 procentach zaś od tego, co się dzieje po ich wyznaczeniu.

Autor: Sławomir Brak