Wydarzenia

Każda kobieta chciałaby mieć piękne, kształtne paznokcie. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie by mieć długie paznokcie. Salony kosmetyczne oferują wiele sposobów na ich przedłużanie i stylizację.  Występują dwa sposoby na przedłużenie paznokci: metoda akrylowa oraz metoda żelowa. Która metoda lepsza, nie mnie oceniać. Natomiast zwolenników jak i przeciwników obu metod jest w sumie tyle samo.

Manicure wykonywano już za czasów faraonów. Podczas jednych z wykopalisk znaleziono w grobie faraona Niuserre Ini (ponad 2000 lat p.n.e.)  listę osób odpowiedzialnych za wygląd jego paznokci. Pierwsze ozdoby wykonywano ciemnoczerwonym barwnikiem inaczej zwanym " alkaniną" a także henną. Długie i bogato zdobione paznokcie w czasach faraonów były oznaką wysokiego stanowiska i dostojeństwa.

 

 

Najprawdopodobniej pierwszy lakier do paznokci powstał w Chinach ponad 3000 lat temu. Dopiero w 1917 roku do amerykańskich sklepów trafił pierwszy podkład. A w latach 30, kiedy na ekranach kin dominował film niemy, gdzie gestykulacja pozostawała w centrum uwagi, każda aktorka miała zrobiony na swoją miarę komplet paznokci z porcelany.

Po II Wojnie Światowej produkowano żywicę akrylową, stosowaną głównie w stomatologii. Najprawdopodobniej pierwsze tipsy stworzył dla swojej żony dentysta.

Przedstawiamy Wam krótką historię stylizacji paznokci:

1800 - paznokcie w kształcie migdała-krótkie i lekko wyostrzone.  Barwione były zapachowym czerwonym olejem i polerowane zamszową szmatką.

1900 - dostępne są metalowe nożyczki i  metalowe pilniki . Dla utworzenia połysku w paznokcie wciera się barwione pudry i kremy.  Dostępny jest również  błyszczący lakier do paznokci nakładany pędzelkiem z sierści wielbłąda.

1910 - Flowery manicure products - producent metalowych pilników wymyśla i wprowadza nowy rodzaj pilnika - materiał ścierny na drewnianym podkładzie.

1914 - Anna Kindret zgłasza patent na lakier ochronny do paznokci. Chroni on przed odbarwieniem paznokci osoby pracującej przy chemikaliach.

1917 - "Nie obcinaj skórek!" ostrzega reklama w Vogue. Na rynku pojawia się pierwszy zestaw do domowego manicure - zmiękczacz do skórek, lakiery, wybielacz, patyczek z drewna pomarańczowego, pilnik i broszura z lekcjami manicure.

1920 - wykorzystanie farb samochodowych jako lakierów do paznokci.

1925 - na rynku pojawiają się lakiery do paznokci w odcieniach różu i czerwieni. Są nakładane tylko na środek paznokcia a wolna krawędź pozostaje bezbarwna.  Zasady etykiety ostrzegają kobiety przed malowaniem paznokci na jaskrawe kolory.

1927 - powstaje pierwowzór francuskiego manicure - różowy krem w porcelanowym słoiczku i kredowo biały płyn nakładany pod końcówkę paznokcia.

1929 - na rynku pojawiają się perfumowane lakiery ale nie cieszą się dużym powodzeniem.

1930 - gwiazdy filmowe wprowadzają lakiery do mody. Pojawia się zmywacz i oliwka.  Na potrzeby filmu, paznokcie Grety Garbo przedłużane były taśmą filmową i malowane na czerwono.

1932 - powstaje nieprzeźroczysty, oparty na pigmentach (a nie na farbach), dostępny w wielu kolorach lakier nie pozostawiający smug.  Moda dyktuje dopasowywanie koloru szminki do lakieru.

1934 - opatentowany zostaje barwnik sztucznych paznokci nieszkodliwy dla naturalnych paznokci. Maxwell Lappe (dentysta) tworzy sztuczne paznokcie.

1936 - powstaje szablon nakładany na paznokieć zapewniający równe nałożenie lakieru.

1937 - zostaje opatentowana metoda stosowania tipsów do naprawy i przedłużania paznokci.

 

1938 - powstaje lakier bazowy pozwalający na pokrywanie całego paznokcia lakierem.

1940 - Rita Hayworth wprowadza modę na długie czerwone paznokcie - są dłuższe, bardziej owalne niż ostre, całe pokryte czerwonym lakierem. Męski manicure staje się tak samo popularny jak golenie czy strzyżenie.

1945 - na rynek wchodzi szersza gama kolorów.

1950 - gama dostępnych kolorów nadal się powiększa. Moda na paznokcie zmienia się z ostrych i ciemnych na owalne i jaśniejsze.

1957 - Thomas Slack zgłasza patent na foliowe szablony używane do nakładania akrylu.

1970 - „lata 70 latami sztucznych paznokci”. Paznokcie są bardzo długie i noszone przede wszystkim przez bogate sfery.

Powstają pierwsze salony piękności. Sztuczne paznokcie, które pokrywają cały paznokieć są wsadzane pod podniesioną skórkę by wyglądały jakby rosły wprost z palca, mogą być noszone tylko na specjalne okazje gdyż każdy kontakt z wodą rozpuszcza klej.

1973 - moda na kwadratowe paznokcie - prawdopodobnie z powodu konkursów paznokci.

1976 - Jeff Pink - twórca francuskiego manicure. Stylizacja ta powstała w USA z myślą o aktorkach filmowych, które traciły zbyt dużo czasu na przemalowywanie paznokci do każdej nowej kreacji.

1979 - firma Sogo wprowadza pierwszy system fiberglasu do modelowania paznokci.

1980 - zaadoptowanie frezarek dentystycznych i jubilerskich do powszechnego zastosowania przy akrylach.

Tipsy stają się coraz popularniejsze. Pierwsze targi i mistrzostwa świata stylizacji.

1990 - Czas kobiet sukcesu, które uznają paznokcie jako część profesjonalnego wizerunku i co najważniejsze jest to czas świadomego klienta.

1992 - moda retro przywraca manicure w stylu „Cuban” i „Gatsby” w których lakier jest nakładany tylko na łożysko paznokcia a nie na wolną krawędź. Moda nie widziała tego stylu od lat 30.

1993 - w Stanach Zjednoczonych jest już 175 832 stylistów paznokci i 25 547 salonów.

1994 - światłoutwardzalny liquid i akryl trafiają na rynek.

1995 - Uma Thurman wprowadza modę na krótkie naturalne paznokcie z francuskim manicure lub pomalowane na bardzo ciemne kolory np.: bordo, burgund.

W sezonie letnim 2012 modne są krótkie, prostokątne paznokcie, każdy pomalowany na inny kolor. Do paznokci tak jak w latach 30 powinna być dobrana kolorystycznie szminka. Sztuczne, długie paznokcie wychodzą obecnie z mody. Być może wrócą do łask w przyszłym sezonie bądź za parę lat. Według stylistów paznokcie mają być naturalne i zadbane. A jak to zrobić, jeśli nasza płytka paznokcia jest słaba i szybko się łamie? Taki paznokieć wymaga specjalnej diety. Paznokciom przyda się dużo białka (chude mięso, sery, mleko, rośliny strączkowe), żelaza (ziarna zbóż, suszone owoce, buraki, wątroba), wapnia (kasza gryczana, jogurt, żółty ser), cynku (brokuły, jajka i suszone owoce) oraz witamina A (marchew, jajka, brzoskwinie i światło słoneczne). Ważne jest również stosowanie odżywki, nakładanie lakieru oraz kremowanie dłoni specjalnym kremem do paznokci na noc. Zapuszczenie naturalnych paznokci jest bardzo czasochłonne i wymaga wiele cierpliwości. Ale jaka radość jest potem z efektu!

Opracowanie: Asassin

Bibliografia:

1.http://www.palmabella.pl/Historia-Manicure.-Od-tego-wszystko-si%C4%99

2. http://pl.ladys-nails.eu/Historia-stylizacji-paznokci-clinks-pol-745.html

3. http://www.kult-paznokcia.pl/piekne-paznokcie.html

4. "Najmodniejsze duety szminka i lakier", Świat Kobiet 2012, nr. 7, s. 38.

Zdjęcia:

1. http://www.tipsy-wzory.pl

2. http://www.familie.pl

3. http://galeria-aleksandry-r.blog.onet.pl/

Kopiowanie materiału dozwolone wyłącznie za podaniem źródła: www.zywiecinfo.pl