Wydarzenia

Młodzi muzykanci pytają nas czasem o to, w jaki sposób zagrać utwór, żeby dobrze odtworzyć zamysł dawnych twórców. A my im wtedy odpowiadamy, że dziś to oni są twórcami i to od nich zależy, jak będzie się rozwijać i kształtować muzyka naszego regionu.

Można zapytać: po co nam kultura ludowa, czy nie pora, żebyśmy stworzyli coś całkiem nowego? W zglobalizowanym świecie łatwo przyjmować to, co płynie z zewnątrz – z innych krajów i kultur. I choć to również ma dużą wartość oraz pozwala nam przełamać lub znieść wiele barier, jednak nierzadko wywołuje w nas także poczucie zagubienia. Natomiast rodzima muzyka góralska kojarzy się z odtwarzaniem czegoś, co stworzyli nasi przodkowie. Zbliża nas do korzeni. I ma to sens, bo gdyby nie pielęgnowanie dawnych tradycji, dziś nie pozostałby po nich żaden ślad. Jednak muzyka i tradycje ludowe w formie, w jakiej znamy je dziś, nie są tym samym, czym były niegdyś. Uległy przeobrażeniom na przestrzeni lat. Miały w tym swój udział zarówno historia, jak i społeczeństwo. Współtworzenie kultury swojego regionu jest tym, co tu i teraz daje poczucie przynależności i realnego wpływu na świat wokół nas. Pomaga budować silną tożsamość i głębokie relacje. Jeśli chcecie posłuchać o tym, jak kultura regionu może stać się pasją, a pasja – inspiracją nadającą życiu cel i kierunek, zapraszamy Was na pierwszą konferencję organizowaną przez Fundację Braci
Golec.
20 maja 2022 r. w Żywcu | Kino Janosik i Muzeum Miejskie w Żywcu
Część pierwsza | KULTURA W REGIONIE | Kino Janosik w Żywcu
Jak uczynić z kultury pasję?
Pierwszą część konferencji kierujemy do młodzieży z Żywiecczyzny. Zaprosiliśmy na to spotkanie trzy osoby – Sabinę, Maćka i Roberta – które w ciekawy sposób współtworzą kulturę w regionie. Mamy nadzieję, że ich pasje staną się inspiracją dla młodych ludzi chcących realizować działania społeczne i kulturalne w regionie. W programie przewidziano także panel dyskusyjny oraz warsztaty wokalne i zajęcia street artu.
Część druga | REGION W KULTURZE | Muzeum Miejskie w Żywcu
Dlaczego, jak i co robimy?
Drugą część konferencji kierujemy do zaproszonych gości, przedsiębiorców i animatorów, którzy w swoich działaniach inspirują się kulturą tradycyjną. Chcemy się wzajemnie poznać i zastanowić nad tym, dlaczego robimy to, co robimy i czy warto robić to wspólnie. Rozważyć różne możliwości sieciowania i współpracy. Czy tego potrzebujemy? Co może nam to dać?

W godzinach 13.00 - 15.00 odbędą się bezpłatne warsztaty wokalne i plastyczne (street art) dla uczestników konferencji, na które będą prowadzone osobne zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Link do zapisów na te warsztaty wyślemy drogą mailową do wszystkich osób zgłoszonych na konferencję. Prosimy aby formularz zapisów wypełniły wszystkie osoby chcące uczestniczyć w konferencji. Zapisy na konferencję -KLIKNIJ TUTAJ