Wydarzenia

Uczniowie żywieckiego „Kornika” w dniach 18.02 – 4.03 tego roku byli uczestnikami stażu zawodowego organizowanego w ramach projektu „Europa uczy zawodu”. Na miejsce realizacji projektu wybrano Esposende, piękną, portugalską miejscowość położoną nad Oceanem Atlantyckim.

Była to naprawdę ekscytująca przygoda. Przelot samolotem, wiosna zamiast naszej zimy, kontakt z lokalną kulturą i kuchnią, a przede wszystkim możliwość zdobycia nowych, zawodowych umiejętności - to tylko niektóre powody pozwalające zaliczyć wyjazd do bardzo udanych.

Grupa była niewielka liczyła bowiem tylko 9 osób wraz z opiekunem. Uczestnicy to uczniowie klas II i III Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych kształcących się w zawodzie technik leśnik. Mieli za sobą kilka etapów rekrutacji oraz szczegółowe szkolenie w zakresie językowym oraz kulturowym. Ta starannie wyselekcjonowana ekipa miała możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania leśnictwa, w tak odmiennym pod względem przyrodniczym i klimatycznym kraju, jakim jest Portugalia. Nie tylko zapoznawali się z charakterystyczną dla tego regionu fauną i florą, poznawali formy ochrony przyrody stosowane lokalnie, ale także brali czynny udział w pracach związanych z gospodarka leśną. Przede wszystkim pozostawili po sobie kawałek świeżo zasadzonego drzewostanu przyczyniając się tym samym do zwiększenia lesistości kraju. Merytoryczną pieczę nad naszymi leśnikami sprawował pan Artur Viana pracownik ICNF, czyli miejscowego instytutu odpowiedzialnego za ochronę przyrody i lasy w Portugalii.

Warto tu dodać, że organizacja leśnictwa w Portugalii jest zupełnie odmienna od naszej i wiele problemów z którymi można było zetknąć się podczas stażu okazała się zupełnie nowa. Szczególnie poruszający był dla naszych leśników fakt masowego wprowadzania gatunków szybkorosnących, a co za tym idzie stałego zubażania składu gatunkowego miejscowych lasów. Działania takie związane są ściśle ze strukturą własności portugalskich lasów, które w ponad 90% są prywatne, a co za tym idzie nie podlegają uregulowaniom prawnym chroniącym ich bioróżnorodność. Był to dla uczestników wyjazdu kolejny dowód na to jak ważną funkcję pełnią w Polsce Lasy Państwowe.

Doświadczenia i zdobyte umiejętności przede wszystkim podniosły ich kwalifikacje zawodowe, ale to nie jedyne korzyści jakie odnieśli z wyjazdu. Równie ważnym elementem była konieczność codziennego porozumiewania się w obcym języku oraz wszystko to co związane jest z daleką podróżą. Uczniowie zobaczyli, że są w stanie praktycznie posługiwać się językiem, dają sobie radę w różnych sytuacjach i że wiedza, którą zdobywają w szkole ma przełożenie na praktyczne zastosowanie.

A oprócz korzyści zawodowych, były jeszcze te rekreacyjno – towarzyskie. W pamięci na pewno zostaną ciekawe wycieczki, piękne krajobrazy, spacery po plaży oraz czas spędzony wspólnie na rozmowach, grach i śmiechu do łez.

Szczególne podziękowania należą się również organizacjom, które dbały o to, aby uczestnikom wyjazdu niczego nie brakowało. Z polskiej strony była to Fundacja „Proidea”, przede wszystkim w osobie pani Magdaleny Wilewskiej, ze strony portugalskiej organizacja Euromob i jej wspaniałe szefowe Dominika Woźnicka i Chantall Gomez.

Podsumowując - kto nie był niech żałuje, a kto ma możliwość wzięcia udziału w takim projekcie niech nie waha się, ani chwili. Naprawdę warto.

Autor: Sabina Zygmunt-Frąc