Wydarzenia

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusach FADO Centrum Usług Medycznych, należących do grupy LUX MED, które odwiedzą powiat żywiecki.

Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi!

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Pozostałe panie mogą wykonać badanie odpłatnie, za okazaniem skierowania lekarskiego.

Szczególnie zachęcamy panie z rocznika 1944, ponieważ to ostatnia okazja do wykonania bezpłatnego badania w ramach Programu!

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Badania można będzie wykonać w miejscowościach:  • Świnna – 30 listopada przy Urzędzie Gminy Świnna, ul Wspólna 13

  • Żywiec – 30 listopada oraz 1 grudnia przy Sklepie Tesco, Aleja Legionów 45

  • Milówka – 1 grudnia przy Sklepie Biedronka, ul. Jana Kazimierza 2

  • Radziechowy-Wieprz – 2 grudnia przy Urzędzie Gminy, Wieprz 700

  • Łodygowice – 2 grudnia przy Zamku w Łodygowicach, ul. Królowej Jadwigi 6

  • Jeleśnia – 4 grudnia przy Urzędzie Gminy, ul. Plebańska 1

Rejestracja telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007  Prosimy o przyniesienie ze sobą zdjęć z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu skutecznej diagnozy.

rak piersi