Wydarzenia

Walczący z Halloween twierdzą,  że nie powinno się ulegać wpływom z zachodu i praktykować tylko polskie tradycje. Chrześcijanie krytykują Halloween za pogańskie zwyczaje, odwracanie uwagi, zwłaszcza młodzieży od tematyki śmierci i przemijania, naśmiewania się ze śmierci. Można z tego wywnioskować, że każdy Polak musi mieć wpojone obligatoryjne katolickie zwyczaje, a wszystkie inne możliwości są dla niego nie do przyjęcia.

halloween_kuria_warszawska-605x325

Niezależnie od wyznania warto koniec października i początek listopada poświęcić refleksji nad przemijaniem.

Halloween zapoczątkowane zostało ponad 2000 lat temu przez Celtycki lud. „Wigilię Wszystkich Świętych”, tak bowiem nazywane było początkowo Halloween, Celtowie obchodzili 31 października. Według wierzeń dusze zmarłych wracały w ten dzień na ziemię, żeby wejść w ciała żywych ludzi. Aby temu przeciwdziałać lud Celtów tworzył przerażające maski, przebrania imitujące demony i upiory. Następnie tańczono wokół ogniska, hałasując aby odpędzić wszelkie dusze, które zbliżały się do domostw. W XIX wieku święto to przywędrowało wraz z Irlandzkimi emigrantami do Ameryki. Przez lata ulegało różnym modyfikacjom oraz metamorfozom. Współcześnie wrosło w  kulturę amerykańską na stałe. W nocy z 31 października na 1 listopada wszyscy miłośnicy Halloween, podobnie jak Celtowie, przebierają się za czarownice, upiory, potwory i urządzają pochody przez ulice miast.

Halloween w Polsce obchodzone jest dopiero od lat 90 i na pewno nie tak hucznie jak w krajach anglosaskich. Mimo, że nie należy do popularnych świąt to coraz częściej w kinach organizowane są maratony filmowe horrorów, a w pubach jest to okres bali maskowych.

W Polskiej kulturze ludowej mamy również swoje Halloween. Noc z 31 października na 1 listopada związana jest ze słowiańskim świętem zwanym Dziadami. W przeciwieństwie do chrześcijańskiego „Dnia Wszystkich Świętych” nie były smutnym dniem.

Dzień Wszystkich Świętych ostatecznie ustanowił w roku 935 papież Jan XI, natomiast papież Sykstus postanowił, że uroczystość ta ma mieć również własną oktawę.

Współcześnie święto to ma charakter głownie katolicki, religijny. Jest wyrazem pamięci i oddania czci oraz szacunku zmarłym.

Przeciwnicy Halloween wymyślili nawet na Facebooku specjalną akcję pt. "Obchodzę Wszystkich Świętych, a nie Halloween". Celem akcji jest zmienienie swojego zdjęcia profilowego na swojego ulubionego świętego patrona, a następnie napisanie w komentarzu notki kim on był. Organizatorem akcji jest polski franciszkanin pracujący we Włoszech. Czy Facebook staje się modniejszy od ambony? Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga napisał ostatnio o Halloween w liście do wiernych: "Pod niewinną nazwą psikusów wobec tych, którzy odmawiają współudziału, mogą się umacniać postawy szkodzenia drugiemu człowiekowi. Te złośliwości i perspektywę bezkarnego szkodzenia można już interpretować wprost jako oznakę postaw diabolicznych". Czy za tą internetową akcją stoją podobne przekonania?


ha

W Katowicach dzisiaj odbędzie się "Marsz Świętych" przeciwko Halloween. Marsz przejdzie ulicami dzielnic Ligota i Panewniki. Uczestnicy, przebrani za aniołów i świętych, będą nieść wizerunki świętych i błogosławionych, a przez to promować uroczystość Wszystkich Świętych. Również w Poznaniu odbędzie się "Korowód Świętych" zakończony balem i zabawami. Czuwania modlitewne pt. "Noc Świętych" odbędą się natomiast w sześciu diecezjach katolickich. Według jednego z tamtejszych księży "Halloween polega na bagatelizowaniu śmierci. Jeśli czegoś się boimy, najłatwiej to wyśmiać. My pokazujemy perspektywę, że nie mamy się czego lękać podążając do świętości".

Co więcej chrześcijanie coraz częściej łączą Halloween z satanistami, którzy noc Halloween (z 31 października na 1 listopada) łączą z „czarnymi mszami” i orgiami seksualnymi, związanymi z demonicznym kultem.

Podsumowując jak co roku zamiast refleksji i zadumy mamy wojnę Wszystkich Świętych z Halloween.  Hierarchom Kościoła mylą się wrogowie, a fakt kulturowy mylą z religijnym. Kościół wpada w odwieczną pułapkę. Mentalność niektórych polskich wyznawców katolicyzmu zatrzymała się w średniowieczu. Według nich nie ma niczego innego słusznego oprócz tego co katolickie.

A tak naprawdę nie powinno być zbytniej mody na Halloween, nie powinno być też zbytniego monopolu chrześcijańskiego. Każdy ma prawo obchodzić to święto na swój własny sposób. A przecież Halloween to nic złego, jeżeli nie zapomina się o swoich bliskich zmarłych.

Opracowanie: Mała Mi

Źródła:

http://natemat.pl/80229,wstaw-na-facebooku-zdjecia-swietego-patrona-a-zaprotestujesz-przeciwko-halloween-tak-katolicy-walcza-by-odbic-wszystkich-swietyc

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,16328,marsz-swietych-alternatywa-dla-halloween.html

http://niezalezna.pl/47714-noc-swietych-zamiast-halloween

http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/%C5%9Bredniowiecze-powraca-kuria-warszawska-przeciwko-halloween-astrologii-i-magii

Kopiowanie materiałów zabronione