Wydarzenia

Z coraz większym niepokojem mieszkańcy Żywca i osoby przejeżdżające przez nasz miasto spoglądają na przeciągającą się budowę nowego mostu nad Sołą. Czy przy obecnym tempie prac termin czerwcowy zakończenia prac przy [DW945] Obwodnica Żywca wraz z przebudową mostu nad Sołą nadal jest możliwy?

Jak informuje rzecznik prasowy inwestora - ZDW Katowice - Ryszard Pacer: "trwają badania i przygotowania do korekty podwieszenia mostu. Ekspertyzę przygotowuje prof. Kazimierz Flaga. Natomiast jutro - 21 maja br. ma zapaść ostateczna decyzja w tej sprawie, czyli jaka korekta podwieszenia ma być wykonana. Sama korekta naciągu wieszaków odbędzie się w nocy, kiedy temperatura powietrza daje szansę, iż wszystkie elementy konstrukcji mostu będą miały maksymalnie zbliżoną temperaturę. Mamy nadzieję, że zostanie to wykonane jeszcze w tym tygodniu". Dopiero po tej operacji może nastąpić szereg innych prac, takich jak regulacja płyty mostu, jej izolacja i ułożenie nawierzchni. Obecnie trwają również prace w półotwartym tunelu, w którym będzie znajdowała się nowa droga w kierunku Korbielowa i według informacji uzyskanych od rzecznika prasowego ZDW - w przyszłym tygodniu układana ma być we wspomnianym tunelu masa bitumiczna.

Jak również informuje inwestor - "W ocenie kierownictwa ZDW w Katowicach przebieg prac na budowie mostu i towarzyszących mu obiektów śródmiejskiej obwodnicy Żywca nie przebiega w tempie i z intensywnością zapowiadaną ostatnio przez kierownictwo konsorcjum Rubau i Rubau. Z tego powodu nie wierzymy w zapowiedzi wykonawcy, iż zakończy budowę w czerwcu br.". Niestety oznacza to dla kierowców poruszających się po ulicach Żywca dalszą gehennę w korkach.

Inną złą informacją przekazaną przez Pacera jest to, że "do biura ZDW w Katowicach zgłaszają się kolejni podwykonawcy (ściślej pod-, podwykonawcy), którzy informują, iż nie otrzymali zapłaty za prace przy realizacji tego kontraktu". Rzecznik przypomina zarazem, że ZDW w Katowicach płaci za wszystkie roboty wykonane i fakturowane przez Rubau i Rubau.

most na sole