Wydarzenia

GOPR poinformował, że na Babiej Górze ogłoszony został drugi stopień zagrożenia lawinowego. 

Wzrost zagrożenia lawinowego pod wpływem działalności silnego wiatru oraz umiarkowanych opadów śniegu ale przy temperaturze ok -15, -20C. Zagrożenie lawinowe występuje na stromych i bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie północnych stoków (żleby, kotły, zagłębienia terenowe), ale na całości obszaru należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu. Stara pokrywa śnieżna zbudowana z różnych gatunków śniegu, w większości dobrze związanych ze sobą. Pod wpływem wcześniejszych opadów marznącej mżawki, pokrywa pokryta szrenią, na której gromadzony jest świeży opad, dodatkowo transportowany wiatrem formującym tzw deski śnieżne i jest słabo z nią związany.

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry ok 100 cm, w miejscach nawianych więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oblodzenie, szlaki częściowo nieprzetarte. Należy zwrócić także uwagę na lokalne duże nawisy.

Jutro w godzinach porannych zanikające opady śniegu, po południu pogodnie, wiatr północny i północno-zachodni (do 40 km/h), temperatura w partiach szczytowych ok -12C.

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach* jest związana umiarkowanie.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym**, szczególnie na stromych stokach* wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin*** jest mało prawdopodobne.

Zalecenia dla ruchu osób

Częściowo niekorzystne warunki.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach*, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.