Intensywne opady śniegu (pond 20cm w ciągu 24h) doprowadziły do powstania zagrożenia lawinowego. Niewielkie zagrożenie występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie miejsc gdzie depozyty śniegu odłożone są na podłożu trawiastym lub na jednolitej warstwie śniegu z poprzednich opadów.
Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność i kamienie. Warunki typowe dla początku sezonu - duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej.
Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry ok 60cm, w miejscach odkładania więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oblodzenie, szlaki w większości nieprzetarte.
Na Markowych Szczawinach 45cm śniegu(25cm w ciągu 24h), temperatura -7C, wiatr zachodni 2m/s.
W nocy i jutro wiatr (ok 45km/h) północno-zachodni z towarzyszącymi całodziennymi opadami. Prognozowany opad to ok 15cm w partiach szczytowych.
Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali
Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym** w nielicznych miejscach na bardzo stromych* lub ekstremalnych stokach*. Możliwe jest samoistne schodzenie małych*** i średnich lawin***.
Zdjęcie: GOPR Beskidy