Wydarzenia

O Redyku w Korbielowie pisaliśmy już wcześniej. Jednak dopiero teraz dotarły do nas informacje, że podczas tegorocznego Redyku pojawią się zbójnicy.

Wypas owiec na halach potrwa do końca września. Trzeba je teraz na hale wypędzić. W Jeleśni redyk wiosenny połączony jest z mnóstwem atrakcji turystycznych. Nowością tegorocznego, szesnastego już redyku w Korbielowie będą … zbójnicy.

Już w sobotę 19 maja na terenie obok przejścia granicznego w Korbielowie chętni będą mogli zapoznać się z magią obrzędów pasterskich, związanych z redykiem. Owce będzie mieszał Stanisław Majewski, baca z kilkudziesięcioletnim stażem, który wypasa owce w rejonie Pilska.  W tym roku pod pieczę oddane mu zostanie ok. 250 owiec. Obrządek poprzedzi msza święta.

- Na razie cyńść sie pasie koło moi chałpy. Ile ik bydzie w sumie, to zobocymy w sobote na redyku - wyjaśnia Majewski. To największa tego typu impreza w regionie. A skąd zbójnicy na redyku? Jak głosi legenda góra Pilsko wzięła nazwę właśnie od orawskich zbójników, którzy pod szczytem góry ponoć często pili. Mówi o tym góralska pieśń: „Pilsko nase Pilsko, gronicku kochany, chodzili po tobie zbójnicy z Orawy. Chodzili, pijali i na dudach grali, winko popijali, z dziywkami hulali.” A jak hulali, to i ... owce czasem kradli pasterzom. Ale raczej żyli z nimi w zgodzie.


Wyjściu i dotarciu bacy, juhasów i owiec na górskie hale towarzyszą zawsze tradycyjne obrzędy, jak zapalenie watry (świętego ognia) w pasterskiej bacówce, mieszanie owiec. Na polanie wbijana jest jest mojka - jodłowa gałąź, a tuż obok niej nóż symbolizujący siłę i zdrowie, wokoło której kierdel zaganiany jest trzykrotnie. Owce przekazane przez gospodarzy, jak mawiają bacowie, muszą się poznać i przyzwyczaić do siebie. Kiedyś wierzono, ze owce, które wypadną poza krąg, zagubią się podczas sezonu wypasu lub zostaną zagryzione. Więcej ciekawostek o rytuałach pasterskich będzie można poznać i zobaczyć na własne oczy w Korbielowie w najbliższą sobotę.

W programie imprezy nalazły się również konkursy i degustacje, wystawy, występy i kiermasz. Wydarzenie podsumuje wspólne ognisko. Zapraszają wójt gminy Jeleśnia Marian Czarnota, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni oraz starostwo powiatowe, Urząd Marszałkowski, i Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wydarzenie jest współfinansowane przez budżet samorządu województwa śląskiego.