Grand Championem Birofilia 2012 został Rauchbock uwarzony przez Andrzeja Milera, piwowara domowego ze Szczecina. Jego dystrybucja w całej Polsce rozpocznie się 6 grudnia 2012 r.
Wyjątkową atrakcję tegorocznego Festiwalu Birofilia stanowił unikalny na skalę europejską Konkurs Piw Domowych pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. W tym roku aż 131 piwowarów domowych przesłało do oceny Jurorów 371 piw uwarzonych w 10 stylach piwnych (w 2011 r. zgłoszono 200 piw; 2010 r. – 177 piw; w 2009 r. – 134). Jury złożone z międzynarodowych mistrzów piwowarstwa tytuł najlepszego piwa roku - Grand Championa Birofilia 2012 przyznało piwu Rauchbock autorstwa Andrzeja Milera.
Już niedługo nagrodzone piwo zostanie uwarzone według autorskiej receptury ponownie – tym razem nie w piwnicy jak poprzednio a w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie i w objętości kilka tysięcy razy większej. Zwycięzca Grand Championa nie krył zaskoczenia ze swojego sukcesu:
– „Wiedziałem, że moje piwo jest smaczne, ale nie spodziewałem się aż takiego sukcesu. Wraz z ojcem od jakiegoś czasu warzymy piwo. Stało się to naszą wspólną pasją i ta nagroda to dla mnie wspaniała motywacja na przyszłość” – powiedział Andrzej Miler po odebraniu wyróżnienia.
Najlepsze piwo roku - Grand Champion Birofilia już tradycyjnie do sprzedaży trafi 6 grudnia – w Mikołajki. Jury złożone z dr. Andrzeja Sadownika - ojca polskiego piwowarstwa domowego, Conrada Seidla – „Papieża Piwa”, Martina Zubera – głównego piwowara browaru Paulaner, Stana Hieronymusa - amerykańskiego publicysty, piwowara i piwnego sędziego od 20 lat, Bruno Reindersa - szefa produkcji w belgijskim browarze fermentacji spontanicznej oraz kilkunastu innych jurorów z całej Europy, bardzo wysoko oceniło piwo Andrzeja Milera. Np. Martin Zuber podkreślał, że szukał piwa, którego każda kolejna szklanka będzie sprawiała coraz większą przyjemność. Właśnie takie odczucie znalazł degustując piwo tegorocznego zwycięzcy.
Poza emocjami związanymi z wyborem najlepszego piwa 2012 r. na uczestników Festiwalu Birofilia czekała moc atrakcji. Obok zwiedzania Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Muzeum Browaru mogli wybierać spośród 400 piw w Alei Piw Świata oraz kilkudziesięciu piw uwarzonych przez piwowarów domowych i restauracyjnych. Większość uczestników chciała poznać co najmniej kilka piw, dlatego do degustacji wykorzystywali kufelki o poj. 100 ml. Uczestnicy wymieniali się również etykietami, kapsami, podkładkami, kuflami i innymi piwnymi atrybutami. Mieli także szansę wziąć udział w warsztatach warzenia, degustacji i serwowania piwa i porozmawiać osobiście z największymi autorytetami w piwnym świecie.
Informacja prasowa: Grupa Żywiec