Wiosna, ciepłe promienie słońca ,wracająca dawka energii, aż nabieramy ochoty do działania. Dni są coraz dłuższe, przyroda budzi się do życia. Nasz organizm jednak nie jest tymi zmianami zachwycony. Dlaczego?
Zimą mamy nadmiar melatoniny tzw. hormonu snu, który jest wykorzystywany w długich, ciemnych, trudnych dla organizmu miesiącach. Wiosenne przesilenie powoduje, że czujemy się osłabieni, gorzej znosimy stres, mamy kłopoty z koncentracją. Większa ilość światła słonecznego powoduje, że organizm produkuje serotoninę. Wpływa to na polepszenie nastroju, zmniejsza potrzebę odpoczynku i snu. Musimy jednak pomóc organizmowi przestawić się na „wyższe obroty”. Warto przyjrzeć się swojej diecie, zwiększyć witaminy A, E, C, D, żelazo, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe. Na naszym talerzu powinny znaleźć się ryby, jajka, mięso, pestki dyni, surowe warzywa . Odbudować, wzmocnić odporność pomogą nam: czosnek, cebula, chrzan i rzeżucha. Kiełki soi, rzeżuchy, owsa, lucerny, rzodkiewki posiadają witaminę D, E, K, PP, żelazo, fosfor, magnez, cynk, potas, jod, lit, mangan, miedź, są bogate w błonnik, mają kwasy tłuszczowe omega-3. Zapobiegają miażdżycy, nowotworom, regulują trawienie. Do oczyszczania organizmu po zimie warto użyć przypraw: bazylii, majeranku, rozmarynu, kminku, kopru, liścia laurowego, pieprzu czarnego, kurkumy.
Następnym krokiem w odnowie biologicznej naszego organizmu jest odnowa psychiczna. Dobrze jest poćwiczyć na powietrzu, dotlenić organizm, poprawić krążenie. Każdy z nas uprawia taką formę czynnego wypoczynku jaką lubi np. bieganie daje radość, aktywizuje, spala dużo energii, poprawia kondycję, jednocześnie pozwala zawrzeć nowe znajomości, podobnie jazda na rowerze czy pływanie. Można też poćwiczyć na siłowni, gdzie trener podpowie jakie ćwiczenia - zajęcia są dla nas najbardziej wskazane.
Wiosną znajdźmy czas na relaks. Mimo, że właśnie teraz mamy zmianę czasu na letni, warto dobrze się wyspać. Warto też otworzyć się na innych, włączyć w działalność społeczną, to korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Nadejście wiosny najczęściej łączone jest z ożywieniem życia uczuciowego. Dłuższe ciepłe dni sprzyjają kontaktom towarzyskim, a wieczorem wspólnemu patrzeniu w gwiazdy. Nasz nastrój zależy głównie od neuroprzekaźników w tym od dopaminy, która potrafi wywołać zadowolenie, euforię, przypływ energii, chęć przeżywania wszystkiego bardziej intensywnie. Ruch, aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie hormonów szczęścia, sprzyja więc pogodnemu nastrojowi i zwiększa apetyt na seks.
Wykorzystajmy więc tegoroczną wiosnę do poprawy naszego zdrowia, kondycji i relacji międzyludzkich .Podładujmy swoje ,,akumulatory’’ i z optymizmem popatrzymy w przyszłość.
Autor: Michał Hamerliński