Wydarzenia

Już od czerwca 2012r Fabryka Prądu wystartowała z nowym projektem! Tym razem jest bardzo fotograficznie... ale nie tylko.

NA CZYM POLEGA NEGATYW SPOSTRZEŻEŃ?

Jest takie powiedzenie wg którego „dzieci i ryby głosu nie mają” ale czy na pewno? My uwierzyliśmy, że nie koniecznie i że to co dostrzegamy i chcielibyśmy powiedzieć czy zmienić jest ważne dla innych i nie tylko dla naszych rówieśników ale i dorosłych.

Naszym projektem „Negatyw spostrzeżeń” - chcemy nie tyle, powiedzieć co pokazać - jak młody człowiek patrzy na świat, co jest dla niego ważne, kto jest dla niego ważny i co uważa za warte zmiany. Chcemy rozmawiać i dzięki tym rozmową uczyć się wzajemnie od siebie. Uczyć się tożsamości lokalnej i dumy z tego gdzie mieszkamy.

Fabryka Prądu Fabryka Prądu

Jak chcemy to zrobić?  1. Realizując warsztaty fotograficzne, które z jednej strony będą ciekawą formą spędzania wolnego czasu, nabycia pożytecznych umiejętności obsługi aparatu a z drugiej swoistą pracą detektywistyczną. Co będziemy tropić? Ciekawe miejsca i ludzi w naszej gminie a także miejsca które czekają na swoje „pięć minut”.

  2. Realizując warsztaty obróbki graficznej aby móc samodzielnie przygotować mat. do druku oraz stworzyć wizualizację (czyli zaproponować zmiany) wybranych miejsc na terenie gminy.

  3. Organizując panele dyskusyjne nt. wspólnej przestrzeni (3 spotkania w szkołach i 1 spotkanie ogólnodostępne dla mieszkańców gminy),

  4. Organizując konkurs fotograficzny „moja miejscowość” dla uczniów szkół gimnazjalnych z naszej gminy.

  5. Organizując wystawy prac fotograficznych – większość prac dostępna będzie w wolnej przestrzeni, ogólnodostępnej (na przystankach, ośrodkach zdrowia, na witrynach sklepowych, tablicach ogłoszeniowych) na zakończenie projektu zostanie zorganizowana wystawa finalna w Sali Audiowizualnej TNŻ.

  6. Przygotowując i drukując 6 różnych rodzajów pocztówek z pozdrowieniami z gminy Radziechowy-Wieprz (dla mieszkańców gminy)

Fabryka prądu Fabryka prądu

Rozkład jazdy „Negatywu..”

Sierpień

W każdy czwartek sierpnia od godziny 10:00 w bibliotece w Radziechowach odbywają  się  spotkania „Negatywowe”, w ramach których organizowane  będą akcje i performance nt. wspólnej przestrzeni np. portretowania, projektownia stref specjalnych przestrzeni publicznej czy pogawędki i zajęcia praktyczne nt. różnych form fotograficznych (fotografia otworkowa i analogowa).

Pod koniec sierpnia planujemy zorganizowanie nietypowego pikniku sąsiedzkiego (szczegóły już niebawem).

Wrzesień

To czas na warsztaty obróbki graficznej – będzie to świetna okazja aby zapoznać się z tajnikami Photoshopa i Gimpa oraz innych programów do obróbki graficznej.

Dla projektu będzie to jeden z newralgicznych momentów ponieważ to wtedy zostanie wybrana

i obrobiona graficznie spora część fotografii, które będę umieszczone na pocztówkach „Pozdrowienia z...”.

Październik

Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu gminy Radziechowy Wieprz.

Wystawa prac, które powstaną w ramach projektu.

Wydrukowanie i dystrybucja pocztówek wypracowanych w ramach projektu.

Więcej i bardziej szczegółowych informacji  należy szukać na profilu FB – Fabryki Prądu oraz stronie Fabryka Prądu Fabryka Prądu

Warto dodać i się pochwalić, że w realizacji projektu wspierają nas:

Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz,

Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz,

Portal – żywiecinfo.pl,

Radio Eska,

Bank Spółdzielczy Radziechowy-Wieprz,

Foto u Jarka,

Studio Sm32.