Również w tym roku powraca temat barszczu Sosnowskiego, rośliny bardzo niebezpieczniej dla zdrowia.
Barszcz Sosnowskiego to chwast mierzący nawet do czterech metrów wysokości, charakteryzujący się dużymi liśćmi i białymi kwiatami. Roślina powoduje oparzenia, ma też działanie sprzyjające powstawaniu nowotworów. Barszcz sprowadzono do naszego kraju końcem lat 50 – tych XX w. i początko wykorzystywano go jako paszę dla zwierząt. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, zaprzestano uprawy. Chwast okazał się jednak przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Okazało się, że jest to roślina agresywna i inwazyjna, dodatkowo niezwykle trudna do zwalczenia. Obecnie chwast powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Problem barszczu Sosnowskiego nie jest na Żywiecczyźnie nowym problemem. Chwast ten wyrasta bardzo często w pobliżu dróg. Na Żywiecczyźnie miał powstać program usuwania barszczu Sosnowskiego.
Jak poinformowało nas Starostwo Powiatowe:
Próby przygotowania programu usuwania barszczu Sosnowskiego na całej Żywiecczyźnie okazały się niemożliwe do realizacji z powodu braku zainteresowania większości gmin na tym terenie.
Obecnie, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie środowiska oraz utrzymaniu czystości i porządku – każdy właściciel terenu na którym występuje barszcz zobowiązany jest do podejmowania działań celem jego usunięcia.
Powiat Żywiecki poprzez Powiatowy Zarząd Dróg na bieżąco likwiduje takie miejsca wzdłuż dróg powiatowych.