Wydarzenia

Policjanci z żywieckiej drogówki podejmują szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W walce o bezpieczeństwo na drodze wspierani są przez różnego rodzaju urządzenia techniczne. Od kilku dni dysponują miernikiem TruCam2, dzięki któremu mogą zmierzyć prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, ale również dokonać pomiaru odległości między pojazdami będącymi w ruchu.

 Niedostosowanie prędkości, a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. Dlatego policjanci z żywieckiej drogówki podejmują szereg działań, aby zarówno dyscyplinować kierowców, ale też uświadamiać im konsekwencje „jazdy na zderzaku”. W swojej codziennej służbie wykorzystują urządzenie TruCam2, dzięki któremu mają możliwość dokonać pomiaru zarówno prędkości kierujących pojazdami, jak i odległości pomiędzy nimi. 

Przypominamy treść artykułu 19 ust. 3 prawa o ruchu drogowym, który określa minimalne odstępy, jakie kierujący muszą zachować pomiędzy sobą, jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Artykuł ten mówi o tym, że kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.