Wydarzenia

Żywiecki pałac Habsburgów to jeden z najładniejszych zabytków w naszym mieście. O historii dawnej posiadłości arystokratycznej rodziny możecie przeczytać w obszernym artykule, który jakiś czas temu opublikowaliśmy TU. Po II wojnie światowej Habsburgowie zostali zmuszeni do opuszczenia Żywca i rozpoczął się trudny okres dla Nowego Zamku. W jego murach znajdowała się szkoła średnia i budynek niszczał w oczach. W ubiegłym roku szkoła została przeniesiona. Od tego momentu zarządzające pałacem Starostwo Powiatowe w Żywcu stanęło przed poważnym problemem, gdyż potomkowie Habsburgów zażądali zwrotu posiadłości, o czym pisaliśmy TUMimo, że sprawa ta nie została do końca wyjaśniona i w ostatnim czasie nieco przycichła, władze powiatu systematycznie realizują projekt "Od Komorowskich do Habsburgów". W jego ramach powstał m.in. budzący kontrowersje park miniatur, znajdujący się obok pałacu.

pałac habsburgów żywiec

Remont dawnej klasycystycznej rezydencji Habsburgów kosztował 11 mln zł. Kwota ta wystarczyła na renowację murów zewnętrznych oraz dachu. Po opuszczeniu pałacu przez szkołę, rozpoczął się remont wnętrz. W planach Starostwa Powiatowego, jest przyciągnięcie turystów i pokazanie im jak niegdyś mieszkali dawni właściciele Żywiecczyzny. Na ten cel Powiat otrzymał z budżetu Unii Europejskiej 800 tys zł, pieniądze te mają pokryć koszt remontu czterech najpiękniejszych pomieszczeń w pałacu. Jak informuje portal gazeta.pl - odnowione zostały komnaty, znajdujące się obok siebie, na pierwszym piętrze, w południowym skrzydle zamku. Konkretniej, chodzi o Biały Salon, Pokój Zimowy, salon Marii Teresy Habsburg i gabinet arcyksięcia Karola Stefana Habsburga. W pomieszczeniach przetrwały ciekawe elementy wystroju, takie jak m.in.  boazerie czy kasetony oraz marmurowe kominki, wymagały jednak solidnych prac konserwatorskich. Ponadto, jak powiedział portalowi gazeta.pl Tadeusz Handerek, dyrektor wydziału rozwoju i strategii starostwa w Żywcu, zakupiono stylowe meble, z czasów panowania Habsburgów na Żywiecczyźnie . W pomieszczeniach mają się również znaleźć materiały historyczne dotyczące pałacu oraz historii regionu.

pałac żywiec

Czy rzeczywiście nowa ekspozycja przyciągnie turystów, czas pokaże. Pojawiają się głosy, że inwestycja zwróci się tylko wtedy, gdy pałac pozostanie w rękach Starostwa Powiatowego, a niestety o jego dalszych losach nic póki co nie wiadomo. Miłośnicy historii na pewno jednak żałują, że do pałacu nie zostało przeniesione Archiwum Państwowe w Żywcu, zawierające wiele cennych dokumentów dotyczących Żywiecczyzny. Zostanie ono przeniesione do Bielska-Białej, o czym pisaliśmy TU.

pałac żywiec wnętrza

Oprac.: PW

 Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Żywcu