Nowy szpital w Żywcu to najbardziej wyczekiwana w naszym regionie inwestycja. Przenosiny obiektu miały się odbywać w maju br., jednak sytuacja epidemiczna spowodowała wstrzymanie procesu. Dodatkowo - co wiadomo nie od dziś - żywiecki szpital boryka się z problemami finansowymi. W ostatnich dniach odbyło się zwiedzanie nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku.
Żywiecczyzna była pierwszym samorządem w Polsce, który podjął się realizacji nowego szpitala na zasadzie PPP. Decyzję podjęto w 2008 roku. Do realizacji projektu wybrano ofertę kanadyjskiej firmy InterHealth Canada. Firma wbbudowała szpital wykładając na ten cel pieniądze, a następnie przez 30 lat będzie nim zarządzać i zarabiać na tym. Podobny model sprawnie funkcjonuje m.in. w Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dla zarządzającego Szpitalem Powiatowym w Żywcu Starostwa Powiatowego było to jedyne wyjście w sytuacji, gdy obecny szpital znajduje się już w bardzo złym stanie. Umowa została podpisana we wrześniu 2011 roku i w pierwszych zapowiedziach nowy szpital miał być gotowy w 2015 roku. Później terminy przekładano i tak bez końca - aż do dziś. Według ostatnich informacji otwarcie nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu planowane jest jeszcze w tym roku.
Kilka dni temu odbyło się spotkanie na które została zaproszona również prasa. Uczestnicy mogli zwiedzić kuchnię szpitalną, Centralną Sterylizatornię, Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy z salami porodowymi, salą cięć cesarskich i pokojami pacjentów.
W szpitalu znajdują się następujące oddziały:
- Chorób wewnętrznych (52)
- Chirurgii urazowo-ortopedycznej (38)
- Chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym (38)
- Ginekologiczno-położniczy (22)
- Neonatologiczny (15+6 inkubatorów)
- Pediatryczny (21)
- Intensywnej terapii (6)
- Rehabilitacyjny (30 w innym budynku)
- (Planowany) Kardiologiczny*
- (Planowany) Neurologiczny*
Liczba pokojów pacjentów (nie licząc ICU, bloku operacyjnego, sal porodowych, endoskopii, poradni) – 93
Liczba sal porodowych – 4
Liczba łóżek intensywnej terapii – 6
Sale operacyjne – 4
Sala do endoskopii – 2
Sala cięć cesarskich – 1
Pokojów badań – 54 (wszystkie poradnie, rehabilitacja komercyjna, stomatologia, medycyna pracy, izba przyjęć)