Wydarzenia

Budowa nowego szpitala w Żywcu to temat uważnie śledzony przez mieszkańców. Warunki panujące w obecnie funkcjonującej placówce różnie oceniane są przez pacjentów, co zauważali również nasi Czytelnicy w listach do naszej redakcji. Możecie do nich wrócić m.in.  nowy szpital żywiec

Oprac.: Paweł Wnętrzak

Źródło: Radio Bielsko

Wizualizacje: Materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Żywcu

Jak wynika z informacji udzielonych Radio Bielsko przez wicestarostę żywieckiego – Andrzeja Kalatę, ostateczny termin zamknięcia finansowania przedłużono do 15 grudnia bieżącego roku.

Kto będzie finansował?

Placówka powstanie na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, realizowanego przez żywieckie starostwo wraz z kanadyjską spółką InterHealth Canada.

Jak podaje Radio Bielsko - inwestycje będzie finansować konsorcjum kilkunastu banków, które zapewnią wszelkie środki niezbędne do budowy obiektu.

Kto zbuduje?

Prywatny partner jakim jest InterHealth Canada prowadzi również rozmowy z trzema potencjalnymi wykonawcami inwestycji. By uniknąć sytuacji, którą możemy obserwować np. przy budowie „ekspresówki” z Żywca do Bielska, inwestor kieruje się kilkoma ważnymi przesłankami. Najważniejsze wymagania to doświadczenie przy realizacji obiektów szpitalnych i stabilna sytuacja finansowa firmy.

Ile potrwa budowa?

Harmonogram budowy szpitala przewidywał okres 24 miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że okres ten udało się skrócić do 18 miesięcy. Jak wynika z informacji udzielonych Radio Bielsko przez Kalatę – pierwotnie szpital miał być większy, gdyż Kanadyjczycy zakładali powstanie oddziałów, których obecnie żywiecki szpital nie prowadzi. Po rozmowach w NFZ projekt został skorygowany. Starostwo żywieckie ma zapewnić wybudowanie drogi dojazdowej do szpitala. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pacjenci będą korzystali z nowego szpitala końcem 2015 roku.

Ile to kosztuje?

Po korektach planu zmieniła się również kwota za jaką szpital zostanie wybudowany, pierwotnie kwotę szacowano na około ok. 200 mln zł, obecnie szacowana jest na ok.184 mln złotych.

nowy szpital żywiec

Oprac.: Paweł Wnętrzak

Źródło: Radio Bielsko

Wizualizacje: Materiały prasowe Starostwa Powiatowego w Żywcu