Wydarzenia

Pamiętacie projekt "Kolej na Beskidy" jaki zorganizował Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Turystyki z Kolei Śląskich przy współpracy z przewodnikiem beskidzkim - Robertem Słonką?

Przed nami kolejna, już ostatnia wycieczka w góry!

Już 28 września 2013 roku na stacji kolejowej w Węgierskiej Górce na podróżnych chcących udać się na górską wyprawę będzie czekał przewodnik. Start wycieczki o godzinie 10.00. W tym dniu wycieczka odbędzie się szlakiem Hali Boraczej, Żabnicy Skałki, Słowianki oraz Abrahamowa. Podróżni będą mieli okazję poznać niezwykłą historię tych terenów. Wycieczka potrwa około ośmiu godzin i zakończy się na stacji kolejowej w Węgierskiej Górce.

Ale na tym nie koniec!

W związku z tym, że projekt „Kolej na Beskidy” cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród podróżnych Kolei Śląskich, świadczy o tym nie tylko wzrastająca z wycieczki na wycieczkę frekwencja ale także pozytywne opinie uczestników. Dlatego też przygotowane zostało specjalne zakończenie sezonu w Żywcu. Zakończenie sezonu turystycznego odbędzie się 5 października 2013 roku na stacji kolejowej w Żywcu. W ramach zakończenia przewodnik beskidzki oprowadzi pasażerów KŚ po mieście Żywiec. Udział w wyprawie mogą wziąć wszyscy podróżni, którzy okażą bilet na przejazd pociągiem KŚ. Wycieczka krajoznawcza rozpocznie się o godzinie 9.30 na stacji kolejowej i potrwa około siedmiu godzin.

Podróżni w ramach zakończenia sezonu będą mieli okazję poznać Żywiec od innej strony. Początkowo odwiedzą dawną żydowską dzielnicę Zabłocie leżącą w zachodniej części miasta. Zabłocie kiedyś było ważnym punktem strategicznym miasta, gdyż zapewniało połączenie z traktem wiedeńskim. W dzielnicy znajdują się liczne budowle żydowskie z przedwojennego okresu np. kamienica z 1900 roku, słynna Fabryka Papieru Solali czy dworzec kolejowy powstały na trasie Kolei Transwersalnej „Saybusch-Zablocie”. Następnie podróżni wraz z przewodnikiem udadzą się do centrum miasta by zapoznać się z historią  Zespołu Zamkowo-Parkowego, w którego skład wchodzi Stary Zamek wzniesiony przez m.in. Komorowskich w latach 1485-1500, obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Miejskiego i plakat kolej na beskidy żywiec

Opracowanie: Mała Mi