Wydarzenia

Stowarzyszenie Miłośników Oscypka z naszego terenu uzyskało 6 tys. zł dofinansowania na zorganizowanie „Żywieckiego Dnia Folkowego i Pasterskiego”. Ze środków, które marszałek województwa śląskiego przeznaczył na konkurs, w ramach czego wybierano imprezy i sposoby na promocję owczarstwa i programu Owca PLUS, stowarzyszenie będzie promować tradycje pasterskie już 9 lipca.

- Wybudowany zostanie tradycyjny szałas pasterski z paleniskiem i zagrodą dla owiec, który udostępniony będzie dla uczestników imprezy. Obok bacówki odbędą się występy zespołów regionalnych. Ponadto organizatorzy zaplanowali pokazy: wyrobów serów góralskich oraz tradycyjnych obrzędów bacowskich – strzyżenia i dojenia owiec i palenia watry, które przeprowadzone będą przez baców i juhasów. Odwiedzający będą mogli spróbować potraw regionalnych, m.in. serów góralskich. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz rękodzieła artystycznego (bibułkarstwa, koronkarstwo, malarstwo, rzeźba) - poinformował Śląski Urząd Marszałkowski. Wszystko już 9 lipca. W tym dniu rozpoczyna się również komercyjna impreza Oscypek Fest, zaplanowana na trzy dni - gwiazdami będą Kombii i Kult. Jej organizatorem jest Paweł Pieczarka. Jest on również członkiem zarządu i zastępcą prezesa Stowarzyszenia Miłośników Oscypka istniejącego od 2008 roku w Lipowej, a jego prezesem Lidia Pieczarka.

W konkursie na działania promocyjne związane z owczarstwem, dwa podmioty z naszego terenu - właśnie Stowarzyszenie z Lipowej, otrzymały pieniądze z konkursu. W jego ramach rozdysponowano w sumie 82 tysiące złotych. Drugie to Stowarzyszenie Proćpok z Kamesznicy, które co roku organizuje Pasterską Jesień. Ale środki z konkursu - na szczęście – przeznaczone będą również m.in. na XX Redyk w Korbielowie (już 4 czerwca) oraz na Łossod w gminie Węgierska Górka - imprezy niekomercyjne (dofinansowane po niecałe 8 tys. zł). Sięgnęło po nie Częstochowskie Stowarzyszenie Rozwoju Małej Przedsiębiorczości. W sumie dofinansowanie uzyskało 13 organizacji, cztery oferty zostały odrzucone. Inaczej jest z zainteresowaniem samym programem Owca PLUS Urzędu Marszałkowskiego. Górale widocznie się dogadali. Na terenie województwa jedynie... - ... dwa podmioty złożyły oferty do pierwszego otwartego konkursu ofert

dla podmiotów spoza sektora finansów publicznych na realizację w 2016 r. zadań dotyczących ochrony przyrody i krajobrazu, zawartych w Wojewódzkim Programie Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko- Częstochowskiej – Owca Plus do roku 2020. Obie oferty były prawidłowe pod względem formalnym - informują służby prasowe marszałka. Na prowadzenie tradycyjnego wypasu owiec na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego blisko 400 tys. zł uzyskała Fundacja Pasterstwo Transhumacyjne z Koniakowa, z

przedstawicielami Zakopanego, Istebnej, Koniakowa i Rajczy w zarządzie, a na ochronę muraw kserotermicznych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej poprzez wypas owiec i kóz 83 tysiące złotych uzyskała Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego.

Przypomnijmy: Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Owca Plus realizowany jest od 2007 roku. W 2010 roku Zarząd Województwa Śląskiego postanowił kontynuować realizację programu do roku 2014 i znów go przedłużył. Celem Programu „Owca plus” jest zahamowanie procesów, które w niedługim czasie doprowadziłyby do całkowitego zaniku na terenie Beskidów tego archaicznego sposobu wypasu owiec na stokach gór i halach, co spowodowałoby ogromne straty, zwłaszcza w przyrodzie.

Przewiduje on ochronę najcenniejszych przyrodniczo hal i polan górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz muraw kserotermicznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej (wskazanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego) poprzez powstrzymanie sukcesji lasu w oparciu o gospodarkę pasterską, a ponadto kultywowanie tożsamości kulturowej związanej z pasterstwem, krzewienie tradycji kultury ludowej, rozwój rzemiosła i przetwórstwa produktów pochodzenia owczego i koziego. 

Autor: Joanna Jakubiec