Wydarzenia

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych. Im bardziej jesteśmy widoczni, tym bardziej jesteśmy bezpieczni. Ten mały element może uratować życie.


Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

Noś odblaski – nie gadżety! Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.
Bądź widoczny – nie zasłaniaj! Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.
Dbasz o zdrowie – świeć przykładem! Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.
Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo! Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
Żyć – to myśleć! Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.