Wydarzenia

10 lipca br. doszło do zdarzenia w którym udział brało sześć zastępów straży pożarnej, zespół ratownictwa medycznego oraz policja. W wyniku nieostrożnej zabawy z płynem dezynfekcyjnym doszło do wybuchu tego płynu. Poparzony został 13-letni chłopiec, który obecnie jest w śpiączce farmakologicznej. 

Mikołaj 2 tygodnie temu obchodził 13 urodziny, chciał zostać inżynierem - cieszył się, że zaczęły się wreszcie wakacje. Sobotni wieczór 10 lipca zmienił wszystko. Wspólnie z 10-letnim bratem mieli grać w gry, ale dziecięca ciekawość doprowadziła do zabawy łatopalną substancją, która wybuchła w rękach synka, zapalając się na jego ciele i ubraniu. Ogień zajął koszulkę i bluzę chłopca, spalił włosy. Brat Mikołaja szczęśliwie nie doznał uszczerbku, zachował się bohatersko, powiadamiając dorosłych i ratując palącego się brata.

Zbiórka została utworzona by zebrać na zabieg innowacyjnym "opatrunkiem", zastępującym usuniętą skórę chłopca. W wyniku tragicznego wypadku Mikołaj znajduje się obecnie w stanie śpiączki farmakologicznej, aż 40% jego ciała jest poparzone. Doszło do poparzeń najgorszego, III stopnia, tym samym zniszczona skóra musiała zostać chirurgicznie usunięta. Odsłonięte ciało bez skóry jest narażone na infekcje oraz niesamowicie trudny proces gojenia się i oszpecające blizny przerostowe. W najgorszym stanie była ręka chłopca, ale wspaniała lekarka zajmująca się Mikołajem zdobyła materiał zastępujący skórę i poprawiła szansę na sprawność manualną kończyny. Żeby poprawić szanse na zagojenie się reszty ciała, potrzeba znacznie więcej tego materiału. Materiał to trudnodostępna oraz nierefundowana Integra DRT - innowacyjna błona zastępująca skórę pacjenta na czas wyhodowania skóry z komórek macierzystych oraz wspomagająca procesy regenracji skóry właściwej.

Pokrycie ciała Mikołaja Integrą to pierwszy krok do kolejnych przeszczepów skóry, wtedy lekarze będą mogli zaplanować stopniowe przywracanie tkanek, zaczynając od najbardziej uszkodzonych obszarów ciała. Mikołaja czekają liczne operacje, w późniejszym czasie zabiegi rekonstrukcji ciała oraz wieloletnia rehabilitacja przywracająca mu sprawność ruchową oraz czuciową.

Zbiórka dostępna TUTAJ.

Zdjęcie: siepomaga.pl