Wydarzenia

Ostatnio na portalu umieściliśmy informację o zakończeniu projektu "Śladami Żydów - Spacer po Zabłociu, która odbędzie się w Papierniku w Zabłociu - 24.04.2013 o godzinie 17.00. Oprócz tego projektu zakończone zostaną także dwa inne projektu w ramach "Aktywnie na rzecz tolerancji".

CERAMICA-JUDAICA

W Miejskim Centrum Kultury – klub „Papiernik” realizowane  były warsztaty ceramiczne „CERAMICA-JUDAICA” dla dzieci i młodzieży, autorstwa Lilianny Pleńkowskiej i Małgorzaty Gabryel.


DSCN2401

Projekt powstał dzięki Fundacji Klamra z Żywca we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu  i Fundacją Wspierania Kultury i Sztuki „Kuźnia Sztuki” z Żywca.

Projekt „CERAMICA JUDAICA” miał  na celu połączenie nowoczesnej formy ceramicznej z tradycją i historią. Uczestnicy warsztatów wykonali projekt charakterystycznej wieży budynku Fabryki Papieru Solali.

Dodatkowym atutem dla realizacji tego projektu jest fakt 180 rocznicy założenia Fabryki Papieru Solali w Zabłociu – najważniejszego takiego zakładu w dawnej Galicji, który funkcjonuje do dziś.


dsc_1310_1.big

INNI A TACY SAMI

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Hugona Kołłątaja w Żywcu biorą udział w warsztatach pt.„Inni, a tacy sami” realizowanym w ramach projektu Fundacji Klamra „Aktywnie na rzecz tolerancji” Celem jest edukacja w zakresie cech wspólnych i różnic pomiędzy religiami, wychowanie w duchu tolerancji postaw i zachowań oraz łamanie stereotypów i uprzedzeń. W dniu 12 marca 2013 r. uczniowie z klas 6 c i 6 f SP nr 5 w Żywcu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, na cmentarzu żydowskim w Żywcu –Zabłociu, przybliżających historię Żydów w naszym mieście, a opowiedzianą przez p. Katarzynę Jaworską- pracownika Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz p. Eugeniusza Gradka - Kościół Zielonoświątkowy- Zbór w Żywcu. W dniu następnym wykonywali z gliny macewy i menory uczestnicząc w warsztatach ceramicznych w Muzeum Miejskim w Żywcu. W szkole odbyło się też spotkanie z ks. Piotrem Niemczykiem dotyczące religii prawosławnej i sztuki pisania ikon. Uczniowie realizują ten projekt pod opieką nauczycielek - Doroty Biernat i Doroty Babińskiej-Waluś.

Wszystkie trzy projekty finansowane były przez Fundację Klamra. Projekty finansowane były przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekty wspierane przez Fundację Batorego.


 dsc_3238.big