Wydarzenia

Dzisiaj nad ranem w Nowym Zamku w Żywcu zmarła Księżna Maria Krystyna Habsburg. W grudniu skończyłaby 89 lat. Zostanie pochowana w krypcie Habsburgów znajdującej się w żywieckiej konkatedrze, jednak termin pogrzebu nie został jeszcze ustalony.

Jak wspominał dzisiaj rano na antenie radia Bielsko burmistrz Żywca - Antoni Szlagor  księżna była wielką patriotką, która oddałaby życie za Polskę. Bardzo lubiła spotykać się z gośćmi, przebywać na różnych uroczystościach i mimo, że była bardzo schorowana humor jej nie opuszczał.


maria krystyna habsburg żywiec

Księżna urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu. Była córką arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrony, pochodzącej z rodu morgantycznego (niższego stanu). Ród Habsburgów należał do jednej z najbardziej wpływowych rodzin w Europie. Jego członkowie panowali m.in na tronach w księstwach niemieckich, włoskich, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, w Niderlandach, w koloniach Azji oraz obu Amerykach. W Galicji rodzina Habsburgów znalazła się za sprawą arcyksięcia Karola Ludwika, po jego śmierci ziemie żywieckie odziedziczył jego syn Albrecht Fryderyk, adoptował on swoich bratanków, w tym Karola Stefana - dziadka Marii Krystyny. Albrecht wybudował na Żywiecczyźnie kilka tartaków oraz do dzisiaj istniejący browar. Karol Stefan traktował Polskę jako swoją drugą ojczyznę, dlatego też w 1918 roku miał szansę na to aby objąć tron Rzeczpospolitej.

Maria Krystyna w wieku 15 lat Maria Krystyna w wieku 15 lat

Jego syn, Karol Olbracht - ojciec Mari Krystyny był następnym panem na żywieckich dobrach. Po II Wojnie Światowej w wyniku licznych przesłuchań w więzieniu Karol Olbracht musiał wyjechać na leczenie do Szwecji, ponieważ jego zdrowie pogarszało się z dnia na dzień. Zmarł w 1951 roku. Rodzina Habsburgów pojechała do Szwecji na pogrzeb, jednak w tym czasie władze PRLu odebrały Habsburgom polskie obywatelstwo. Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg kilka lat mieszkała w Szwecji, później w Szwajcarii, mimo to cały czas chciała wrócić do Polski. Obywatelstwo polskie odzyskała dopiero w 1993 roku, a w 2001 zamieszkała w jednej z części Nowego Zamku w Żywcu.

Opracowanie: Asassin

Bibliografia:

1. Duran-Loriga J., Królowa Maria Krystyna w Żywcu - sto lat temu, "Gronie" 2008, nr V, s. 9.

2. Cetnarowski M., Polska Habsburżanka, "Wiedza i Życie" 2010, nr 8, s. 21.

Zdjęcia:

1. http://www.mgok.jutrosin.eu/files/90/06.maria_krystyna_habsburg_w_wieku_15_lat..jpeg

2. http://img389.imageshack.us/img389/1497/p51812221gs3.jpg

Kopiowanie materiałów zabronione