Wydarzenia
Fatalny stan tarcz hamulcowych, liczne pęknięcia – to mogło w każdej chwili doprowadzić do całkowitego uszkodzenia układu hamulcowego. Bułgarski kierowca, jadący z ładunkiem aż z Turcji, oprócz sprawdzenia stanu technicznego swojego pojazdu, zapomniał także wypełnić zezwolenie na przewóz ładunku do Polski z krajów spoza obszaru Wspólnoty Europejskiej. Złamanie ustaleń umowy pomiędzy naszym krajem a Bułgarią niestety wiązało się ze stwierdzeniem naruszenia, które kosztować będzie przewoźnika 12 tys. zł. Pojazd trafił na strzeżony parking do czasu wpłaty kaucji i uzyskania nowego zezwolenia. No i oczywiście naprawy hamulców!

Przez otwór felgi widać oświetlone miejsce pęknięcia tarczy hamulcowej

W miniony poniedziałek, na drodze krajowej nr 1 w Zwardoniu patrol ITD zatrzymał do rutynowego sprawdzenia wjeżdżający do Polski bułgarski pojazd ciężarowy z naczepą. W trakcie oględzin stanu technicznego przednich tarcz hamulcowych inspektorzy dostrzegli liczne pęknięcia tych elementów. Były one na tyle duże, że wskazywały na ich skrajne zużycie. Dalsza ich eksploatacja groziła całkowitym uszkodzeniem układu hamowania. Zakazano dalszego użytkowania pojazdu i zatrzymano dowód rejestracyjny.

Kontrolujący przeanalizowali także dokumenty dotyczące ładunku stwierdzając, że wykonywanie przez bułgarskiego przedsiębiorcę przewozu z Turcji do Polski wymaga w tym przypadku specjalnego zezwolenia, wynikającego z umowy dwustronnej pomiędzy rządami Polski i Bułgarii. Kierowca co prawda okazał takie zezwolenie, obowiązujące na jedną podróż do naszego kraju, jednakże inspektorzy nie mogli go uznać za ważne. Brakowało w nim bowiem niezbędnych informacji, które kierowca powinien uzupełnić najpóźniej przed wjazdem do naszego kraju. Z uwagi na to, że nie okazał on żadnego innego zezwolenia na aktualnie wykonywany przewóz, inspektorzy stwierdzili naruszenie przepisów, wiążące się z maksymalną przewidzianą w ustawie karą, czyli 12 tys. zł. Pojazd odesłano na strzeżony parking, celem zabezpieczenia do czasu wpłaty kaucji oraz okazania nowego, prawidłowo wypełnionego zezwolenia, które pozwoli kontynuować przerwany przewóz.

Zdjęcie: WITD