Wydarzenia

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Żywcu Starosta Żywiecki Andrzej Kalata przekazał ważne informacje w sprawie przyszłości żywieckiego Pogotowia Ratunkowego.

Jak zaznaczył Kalata – Zarządowi Powiatu Żywieckiego zależy na tym, by żywieckie pogotowie ratunkowe funkcjonowało w autonomicznej strukturze. Na obecną chwilę ratownicy medyczni nie przeszli do Spółki Żywiec Ambulans Serwis, w której udziały w 49% należą do partnera prywatnego InterHealth Canada i w 51% do partnera publicznego Starostwa Powiatu Żywieckiego.

Żywiec Ambulans Serwis od momentu powstania budzi wiele kontrowersji. Przypomnijmy - 8 kwietnia 2020 roku radni powiatu żywieckiego podjęli decyzję, by działające przy ZZOZ Żywiec Pogotowie Ratunkowe z zespołami wyjazdowymi, przekazać spółce Żywiec Ambulans Serwis. Przeciwko tym planom zdecydowanie zaprotestowali ratownicy medyczni. Mimo protestów spółka powstała w grudniu 2020 roku. Udziałowcami zostali Starostwo Powiatowe w Żywcu i powołana przez InterHealth Canada spółka InterHealth Ambulance Services Poland z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy Żywiec Ambulans Serwis wynosi 10 tys. zł, prezesem jest kierownik żywieckiego Pogotowia Piotr Dziedzic, wiceprezesem dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz. 

Decyzja o przekazaniu żywieckiego pogotowia spółce jest pokłosiem decyzji podjętych jeszcze w 2011 roku. W umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym z firmą InterHealth Canada z września 2011 roku znalazł się zapis, że kanadyjski partner wybuduje szpital i będzie nim zarządzać przez 30 lat, ale także przejmie pogotowie. Nowe przepisy z 2019 roku narzuciły, że pogotowie nie może być w prywatnych rękach. Dopuszczono jednak możliwość prowadzenia pogotowia przez spółkę, ale pod warunkiem, że co najmniej 51 procent udziału w niej będzie miał samorząd - podkreślił Andrzej Kalata. 

Przypomnijmy, że Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej jest obecnie w fazie likwidacji, której zakończenie zaplanowane jest na koniec bieżącego rok lub najpóźniej do marca 2022 roku. Jeżeli do momentu zakończenia likwidacji żywieckiego ZZOZ ratownicy medyczni nie przeniosą się do nowej spółki może dojść do sytuacji, że mieszkańcy Żywiecczyzny zostaną bez pogotowia ratunkowego.

Kolejnym problemem, przed którym stoi Zarząd Powiatu Żywieckiego jest to, że termin składania ofert w konkursie związanym z ratownictwem, ogłoszonym przez Wojewodę Śląskiego. W związku z likwidacją ZZOZ ofertę musi złożyć spółka Żywiec Ambulans Serwis. Termin na złożenie dokumentów mija 7 lipca. Starosta apeluje więc do ratowników medycznych, by jak najszybciej decydowali się na przejście do spółki Żywiec Ambulans Serwis. Jak podkreśla Kalata - ratownicy będą pracowali w spółce na takich samych zasadach jak dotychczas.  Ponadto we wspomnianym konkursie należy zgłosić komplet ratowników wraz z lekarzami. Niestety oferowane stawki wynagrodzeń uniemożliwiają znalezienie pracowników na te stanowiska. W związku z licznymi problemami trwają negocjacje z Wojewodą Ślaskim o wydłużenie terminu składania ofert w konkursie.