Wydarzenia

Niezwykły mural przedstawiający Jukocy powstanie już wkrótce w Żywcu! W dniach 16-18 września 2013 roku Fundacja Klamra rozpocznie pierwszy etap warsztatów graffiti dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. W ramach projektu najmłodsi nie tylko poznają historię i tradycję typowego dla dzielnicy Zabłocie obrzędu, ale także wykonają szablony oraz pomalują podkład na zewnętrznych ścianach Klubu Papiernik. Tradycję Jukocy przybliży uczestnikom Łukasz Borak.

W drugim etapie warsztatów, które poprowadzi Dariusz Paczkowski i Maciej Szymonowicz powstanie wspomniany mural z Jukocami

Warto w tym miejscu pokrótce przypomnieć jaką grupą obrzędową są Jukoce. W grupie tej najważniejszą postacią jest Kasjer ubrany w czerwony kostium. Każdy Jukoc przepasany jest pasem z dzwonkami, na głowie mają kolorowe, najczęściej tekturowe, rogate czapki tzw. ciaki, na czapkach tych widnieje data - rok, który odchodzi. Nieodłącznym elementem stroju Jukoca jest również maska wycięta z płata baraniego futra. Jukoce biegną przez dzielnicę Zabłocie w pierwszy dzień nowego roku, dzwonią dzwonkami, strzelają z batów i składają życzenia przechodniom.

1933

Zajęcia te odbywają się w ramach projektu Fundacji Klamra „Wspólny Żywiec” przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego oraz Miejskiego Centrum Kultury oraz Klubu Papiernik. Współpracę podjęli także Jukoce z Zabłocia oraz Komitet Zabłocie przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim.