Wydarzenia

Jeśli uwierzysz, że możesz, to będziesz mógł. Powiedział tak już dawno temu Henry Ford. A za największego optymistę – być może – moglibyśmy uznać Thomasa Edisona. Jego osiągnięcia większość ludzi uznawała za geniusz. On sam z kolei przypisywał je ciężkiej pracy. Jak sam stwierdził, geniusz to: „w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach pot, a w jednym procencie natchnienie”.

Edison był wspaniałym człowiekiem. We wszystkim dostrzegał coś pozytywnego. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że przeprowadził on ponad dziesięć tysięcy prób, by znaleźć odpowiedni model do konstrukcji żarówki i za każdym razem, z każdą kolejną próbą zdobywał dalsze informacje o tym, co nie działa, a to przybliżało go do właściwego rozwiązania. On nigdy nie wątpił, że w końcu znajdzie odpowiedni materiał.

 

A jak tam z Twoim pozytywnym nastawieniem? Przyjrzyj się ludziom każdej profesji, którzy osiągają trwałe sukcesy a przekonasz się, że niemal zawsze cechuje ich pozytywne spojrzenie na życie. Pamiętaj: jeśli chcesz być skutecznym liderem, pozytywne nastawienie jest niezbędne. Pomyśl o następujących rzeczach:

1. Pozytywne nastawienie zależy od Ciebie

Przeciętnie zwykła osoba czeka, aż coś z zewnątrz ją zmotywuje. Nie oszukujmy się, większość z nas tak ma. Pytanie do Ciebie, czy sam tak masz i chcesz tak do końca swojego życia? Co wybierzesz: jajko czy kurę? Nieważne co. Twoje nastawienie jest najważniejsze.

2. Twoje nastawienie determinuje Twoje działanie

„Przewaga zwycięzcy nie wynika z urodzenia w uprzywilejowanej sferze, z wysokiego ilorazu inteligencji ani z talentu. Wynika tylko z nastawienia, a nie ze specjalnych uzdolnień. Odpowiednie nastawienie jest wstępem do sukcesu”. Denis Waitley

3. Twoi ludzie są odbiciem Twojego nastawienia

Współcześni liderzy, właściciele firm, przedsiębiorstw, dowódcy wszelkich grup mają bardzo mylne przekonanie, o tym, że posiadając samemu kiepskie nastawienie ich podwładni będą „zdobywać góry” i współpracować z optymizmem. Edison samemu będąc energicznym i pozytywnym człowiekiem wciąż inspirował swój zespół do coraz cięższej pracy prowadzącej do sukcesu. Bo inaczej się nie dało i inaczej się nie da.

4. Utrzymywanie pozytywnego nastawienia jest łatwiejsze niż jego odzyskanie

„Współczucie jest jednym z najpiękniejszych ludzkich odczuć; natomiast użalanie się nad sobą jest chyba najbardziej żałosne...To kalectwo, paraliżująca choroba emocjonalna, która poważnie zakłóca naszą percepcję rzeczywistości...to narkotyk, który rujnuje życie człowiekowi”. Eugene H. Peterson

Nastawienie jest czymś, co wymaga pracy. Jeśli już masz pozytywne nastawienie, zachęcam Cię abyś je utrzymywał. Bo ludzie wokół Ciebie ciągle będą się starali wpływać na Ciebie, abyś znów stał się markotną istotą. Jeśli masz coś takiego, jak „detektor pierdół”, to wróżę Ci same sukcesy. Jeśli nie wiesz co to jest, z pewnością opowiemy sobie o tym w innym artykule. A jak osiągać pozytywne nastawienie:

1. Zadbaj o właściwy „pokarm” dla umysłu

Powinieneś przejść na odpowiednią dietę motywacyjną. Miej kontakt ze wszystkim, co Cię wprawia w dobry humor i dobre emocje.  Czytaj wartościowe książki, spotykaj się z pozytywnie nastawionymi do życia ludźmi. Im  bardziej jesteś negatywnie nastawiony, tym dłużej potrwa zmiana. Ale chyba warto podjąć wysiłek, prawda?

2. Codziennie osiągaj jakiś cel

Cele nie muszą być ogromne i nie wiadomo jak trudne do osiągnięcia. Ustalaj sobie zadania na każdy dzień i nagradzaj się za ich wykonanie. To doda Ci energii i uśmiechu na twarzy i spowoduje, że odczujesz motywację do dalszej pracy nad sobą.

3. Zawieś sobie jakieś przypomnienie na ścianie

Każdy z nas potrzebuje pewnych przypomnień, które pomagają utrzymać właściwe nastawienie. Mogą to być dyplomy z zawodów sportowych, wyróżnienia na konkursach artystycznych, cokolwiek, co przypomni coś miłego. Znajdź coś, co będzie działać w Twoim przypadku.

ok

Kiedy ja zdobywałem największe trofea na halach sportowych w tym kraju to wiedziałem jedno. To nie technika i umiejętności decydowały o moim sukcesie w najważniejszych momentach. Potrzebne było coś jeszcze. Mentalne nastawienie. Ja byłem tak bardzo nastawiony na zwycięstwo, że nic nie było w stanie mnie od tego odwieźć. Chris Evert powiedział kiedyś: „Tym, co odróżnia dobrych od wielkich graczy, jest mentalne nastawienie. Może ono zadecydować tylko o dwóch lub trzech punktach w całym meczu, ale to, jak się zagra te najważniejsze piłki, decyduje o zwycięstwie lub porażce".

Jeśli masz silny umysł, możesz zrobić niemal wszystko, co chcesz. Kończąc dzisiejszy artykuł mam do Ciebie pytanie, na które sam sobie odpowiesz. Czy jesteś mentalnie „zaprogramowany” na wygranie decydujących  bitew, które masz przed sobą? Serdecznie pozdrawiam.

Autor: Sławomir Brak

Kopiowanie materiałów zabronione.