Wydarzenia

Zapraszamy na promocję Kalendarza Beskidzkiego 2015 - Historie z tej ziemi - do żywieckiego Zamku w czwartek 15 stycznia o g.16.00.

Na 320 stronach pięknej publikacji pomieszczono 54 artykuły poświęcone najbardziej wartościowym postaciom beskidzkiej ziemi. Na prezentację przybędą m.in. tacy bohaterowie Kalendarza jak Jan Brodka, który właśnie obchodzi 50-lecie swej działalności twórczej.

Podczas spotkania z redaktorami, autorami i bohaterami można będzie nabyć publikację po cenie promocyjnej 25 zł.

Kalendarz Beskidzki AD 2015 nie jest bynajmniej kalendarzem ściennym; zawiera bowiem 54 artykuły poświęcone wybitnym, a często nieznanym lub zapomnianym postaciom życia społecznego. Są tam wywiady, reportaże, wspomnienia, nekrologi, recenzje, artykuły publicystyczne dotyczące ludzi i organizacji działających m.in. na terenie Żywiecczyzny. Tytuł obszernego tekstu znanego żywieckiego człowieka kultury Mirosława Miodońskiego mówi wszystko: "Miodońscy w służbie społecznej - lekarze i księża". W szkicu "Dowody na istnienie" żywiecki badacz dr Ireneusz Jeziorski portretuje niezwykłą postać łodygowickiej artystki fotografii Stefanii Gurdowej. Zachowane przedwojenne fotografie robią do dziś niesamowite, a nawet wstrząsające wrażenie. Niestety powojenny dorobek artystki obiektywu po jej śmierci w 1968 r. wynajęty woźnica zniszczył w Łodygowicach. Krystyna Kwaśniewska i Małgorzata Skórska spisały opowieść o życiu żywieckiego folklorysty, muzykologa i multiinstrumentalisty Jana Brodki, który w grudniu 2014 r. obchodzi właśnie 50-lecie swej drogi twórczej! Ojciec znanej już na świecie piosenkarki Moniki Brodki może chwalić się nie tylko córką. Prof. Marek Bernacki napisał wzruszający tekst o swym zmarłym parę lat temu nauczycielu Wincentym Kuflu, łodygowickim pedagogu, miłośniku górskich i wodnych wypraw po Polsce. Bardzo obszerne wspomnienie poświęcił swemu ojcu Bronisławowi Miodońskiemu Piotr Miodoński w artykule "Sławek - zapomniany chłopak z Rudzy".

Bronisław Miodoński (1927-2013) był wybitnym piłkarzem i trenerem klubów sportowych na Żywiecczyźnie. Dobrosław Barwicki-Picheta przedstawił drogę do sukcesu Gminnego Klubu Sportowego Radziechowy-Wieprz, którego futboliści awansowali w 2014 r. do IV ligi śląskiej. Stanisław Biłka wspomina swoje przygody z górami, a zwłaszcza dziecięce wyprawy na Babią Górę i szczyty Beskidu Żywieckiego. Po wnętrzu Beskidu Małego (czyli jaskiniach Gibasówki, Hali Siwcowej, Łysiny i Czupla) oprowadza czytelników Justyna Romik. "Kim byli mieszkańcy Podbeskidzia w czasach cesarstwa rzymskiego?" - zastanawiają się archeolodzy dr Bożena i Bogusław Chorążowie.

Kalendarz Beskidzki AD 2015 liczy aż 320 stron tekstów i zdjęć. Jest okraszony pięknymi fotografiami m.in. Beskidu Żywieckiego autorstwa Stanisława Skwierawskiego i Piotra Wisły (także autora szaty graficznej pisma). Zredagował go Jan Picheta, a wydało Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia pod kierunkiem Grażyny Staniszewskiej. Jest to już 49 edycja Kalendarza Beskidzkiego, najobszerniejsza w historii!

kalendarz-beskdzkii_201501080919-150x100-s